Alarm za još jedno važno javno savjetovanje: Prijedlog korekcije poreza na nekretnine i paušalnog poreza za iznajmljivanje postelja u turizmu

Hrvatska i svijet
01.10.2024 08:14
Sniježana MATEJČIĆ
Ilustracija
Ilustracija
Autor: davidlee770924
Izvor: Pixabay
Vladin prijedlog korekcije poreza na nekretnine i paušalnog poreza za iznajmljivanje postelja u turizmu Ministarstvo financija uputilo je na javno savjetovanje do 24. listopada. Danima je ta tema među najvažnijim vijestima, društvene mreže pune su reakcija iznajmljivača i njihovih glasnogovornika, predstavnika udruga iz čitave Hrvatske. Jedino je Istra tiha kad je riječ o novim iznosima poreza na nekretnine i paušalnog poreza za iznajmljivače. Je li istarskim iznajmljivačima svejedno? Je li svejedno turističkim zajednicama koje ubiru i paušalnu boravišnu taksu od iznajmljivača? Ili su istarski iznajmljivači shvatili da ne mogu promijeniti kurs koji je zadala trenutna vlada a koji ide na povećanje hotelskih smještajnih kapaciteta nauštrb privatnom, obiteljskom smještaju?
Što bi se moglo dogoditi ako prijedlog Vlade prođe, nemoguće je precizno predvidjeti. Ali, na primjeru Poreča možemo pokušati vidjeti koliko bi mogli narasti porezni troškovi iznajmljivača. Sada se na području Grada Poreča plaća paušal u rasponu od 19,91 do 39,82 eura po postelji. Ponuđeni je raspon bio između 19, 9 i 199 eura, ovisno o zoni. Prema novom prijedlogu lokalna samouprava će moći paušal u prvoj zoni utvrditi između 150 i 300 eura. Porečki iznajmljivači su do sada u prvoj zoni plaćali paušal od 39,82 eura po postelji. Prema novom prijedlogu paušal će im poskupjeti gotovo četiri puta, ako se porečka gradska uprava bude držala donjeg praga za utvrđivanje paušala.
Na društvenim mrežama najglasnija je Unija Kvarnera , odnosno Nedjeljko Pinezić, potom inicijativa Spasimo male iznajmljivače i gradonačelnik Krka Darijo Vasilić . Oni redom upozoravaju da mali obiteljski iznajmljivači nisu rentijeri, nego je u tom poslovanju puno uloženoga rada, od bookinga, preko čišćenja, održavanja, popravaka i renoviranja objekata a država će povećanjem poreza, kažu, najviše kazniti upravo male iznajmljivače. Krčki gradonačelnik podsjeća kako obiteljski smještaj označava prapočetke turizma na Jadranu, a sada je pod velikim pritiskom i prijetnjom jer se bitno povećava i turistička pristojba (na Krku minimalno šest puta veća nego do sada) pa će mnogi mali iznajmljivači morati prestati s djelatnošću.
Ali, ne radi se samo o povećanju paušala poreza iznajmljivačima, nego i o povećanju poreza na nekretnine. Vlasnici kuća za odmor bit će obavezni plaćati porez u rasponu od 9,6 do 8 eura po četvornom metru. Pri tome su od plaćanja poreza na nekretnine izuzete jedinice lokalne samouprave i država, iako nije jasno zašto. Crkva neće ni ubuduće plaćati porez na nekretnine jer je tako utvrđeno Vatikanskim ugovorom. Oni koji su se do sada uključili u raspravu o prijedlozima izmjena porezne politike kažu da država nije jasno argumentirala kako povećanjem poreza kani utjecati na smanjenje cijene rada i smanjenje cijene nekretnina kako bi se obiteljima omogućilo priuštivo stanovanje.
Pitanje je koje će prijedloge Ministarstvo financija prihvatiti iz javnog savjetovanja o izmjenama i dopunama čak šest zakona: Zakona o lokalnim porezima, Zakona o porezu na dohodak, Zakona o doprinosima, Općeg poreznog zakona, Zakona o poreznoj upravi i Zakona o porezu na dodanu vrijednost.
© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti