Aktualni sat: Srečko Oštir o cvjetanju mora, parkirnim kaznama i kućama za odmor

Grad Poreč
31.08.2024 19:31
Kristina Flegar
Vijećnik Srečko Oštir
Vijećnik Srečko Oštir
Autor: Kristina Flegar
Izvor: Parentium
Na posljednjem aktualnom satu Gradskog vijeća Poreča, vijećnik Srečko Oštir (SDP) postavio je nekoliko pitanja koja se tiču ekoloških i komunalnih izazova s kojima se Grad suočava. Otvorio je teme cvjetanja mora, naplate parkirnih kazni te prijavljivanja kuća za odmor.

Ekološki izazovi: Cvjetanje mora

Postoji li koordinirani plan između Grada Poreča, Istarske županije i velikih turističkih kompanija za čišćenje mora od cvjetanja algi, u stilu nekadašnjeg operativnog plana „Ništa nas ne smije iznenaditi“, zanimalo ga je za početak.
- Turisti su neveseli, mi smo neveseli, i ljudi pitaju što poduzimamo. Postoji li inicijativa na razini Grada, županije ili velikih tvrtki da se pokrene neka procedura za čišćenje mora, makar i na PR razini? Ako ne možemo puno učiniti, barem možemo prikupiti iskustva i razviti strategiju za ublažavanje posljedica, kazao je Oštir, podsjećajući na postojanje Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču, Instituta „Ruđer Bošković“ - Centra za istraživanje mora u Rovinju te poznatih hotelijera "kojima je u interesu valjda da se sve to očisti... osim ako nisu zadovoljni bazenima s pogledom na more".
Gradonačelnik Loris Peršurić je odgovorio da se problem cvjetanja mora ne može lako riješiti, jer se ne radi o površinskom, već o dubinskom prirodnom fenomenu koji pogađa cijeli presjek mora. No, Grad će učiniti sve što je u njegovoj moći.
- Razgovarali smo s Turističkom zajednicom, s institutima te s Valamarom i Plavom lagunom, ali rješenje nije jednostavno. Cvjetanje mora je prirodni fenomen koji se javlja u ciklusima. Moguće je da se u određenom trenutku prezagrijalo more ili je prevelika količina slatke vode iz rijeke Po ušla u Jadran i privremeno poremetila salinitet. Sve je to još upitno i ispituje se, rekao je Peršurić, dodajući da su instituti trenutno u fazi istraživanja i da će, ako se pronađe način za učinkovito djelovanje, Grad Poreč biti spreman reagirati.

Napori Grada Poreča u očuvanju okoliša

Gradonačelnik je također Istaknuo napore Grada Poreča u očuvanju okoliša, koji uključuju izgradnju četiriju pročistača otpadnih voda, radi kojih više nema ispuštanja fekalnih voda u more. "Rezultati su vidljivi", naglasio je, ukazujući i na ponovnu pojavu zaštićenih periski u našem podmorju, kao i morskih ježeva koji su znak sve čišćeg mora.
Što se tiče PR-a, kazao je da mu nije namjera izgovarati iskonstruirane demagoške fraze te da treba biti iskren prema građanima i turistima o prirodnim procesima koji se događaju i mogućim rješenjima. Osvrnuo se također na negativne PR kampanje koje dolaze iz inozemstva na štetu Hrvatske kao turističke destinacije. Spomenuo je neistinite i senzacionalističke vijesti koje se periodično pojavljuju, a dosad su se ticale pandemije, pojave morskog psa u Jadranu te cvjetanja mora. U Italiji žele da njihovi građani provode odmor i troše u svojoj zemlji, a prije nekoliko godina češki su mediji širili dezinformacije koje su često bile kopirane iz hrvatskih medija i prevedene bez provjere točnosti, na što su reagirali Hrvatska turistička zajednica i veleposlanstvo u Češkoj, kazao je Peršurić, ukazujući na važnost profesionalnog i istinitog izvještavanja medija.

Osvještavanje građana o cvjetanju mora

Vijećnik Oštir je na kraju upozorio da je cvjetanje mora sve češći fenomen zbog zagađenja i upotrebe umjetnih gnojiva.
- Alge, poput svih biljaka, vole umjetna gnojiva. I kad rijeka Po, koja nema dovoljno vode, strovali umjetna gnojiva u Jadran, a mi zagrijemo vodu suncem, one potroše sav kisik i... čiča-miča, gotova je priča! Nekada je cvjetanje mora bilo fenomen koji se pojavljivao svake 20 godine, sada se događa svake 2-3 godine. To je posljedica zagađenja i upotrebe umjetnih gnojiva, i važno je da građani postanu svjesni tog problema, poručio je.
Dodao je kako bi bilo korisno osvijestiti građane o negativnim posljedicama zagađenja i potaknuti ih na odgovornije ponašanje.
- U Švicarskoj su jezera očišćena od algi nakon što su u okolnim selima zabranili upotrebu umjetnih gnojiva, naveo je kao pozitivan primjer.

Naplata parkirnih kazni

Drugo pitanje koje je Oštir postavio odnosi se na naplatu parkinga, koju je ocijenio strogom i ponekad nepravednom. Vijećnik je naveo konkretan primjer kad je pokušao platiti parking putem mobilne aplikacije, ali zbog tehničkih problema i(li) preopterećenosti mreže, uplata je prihvaćena iako nije bila obrađena na vrijeme, što je rezultiralo kaznom.
- Postoji li vrijeme milosrđa? Stjecajem okolnosti, 15 minuta kasniš s plaćanjem i dobiješ kaznu. Bez pardona! Kompjuter i Internet rade kao puška, ja plaćam putem Interneta, moj mobitel šteka, tri minute mi treba da platim i uspijem u 15. minuti. Sustav primi uplatu, ali dobijem i kaznu. Je li moguće, ako se uplata dogodila u istoj minuti, izbrisati uplatu ili kaznu automatizmom?, pitao je Oštir.
Luka Maleš, direktor komunalnog poduzeća Usluga Poreč, odgovorio je da sustav naplate parkiranja funkcionira ispravno te da svaki argumentirani prigovor rješavaju u korist korisnika.
- U načelu ne bi smjelo doći do toga. Kad korisnik parkira unutar plavih crta i kupi kartu, ona počinje vrijediti, a nakon što istekne – naplaćuje se dnevna parkirna karta. Ako je satna karta plaćena, sustav automatski sprečava naplatu dnevne karte i obrnuto. Voljeli bismo vidjeti konkretan slučaj kako bismo istražili problem i ispravili ga, izjavio je Maleš.

Prijava kuća za odmor

Vijećnik Oštir je zatražio i informacije o prijavi kuća za odmor, s obzirom na to da je rok za prijavu istekao 31. ožujka. Zanimalo ga je koliko se vlasnika odazvalo pozivu te planira li Grad provesti kontrole i kazniti one koji nisu izvršili svoju obavezu.
Gradonačelnik Peršurić je najavio detaljan odgovor u pisanom obliku. Dodao je kako postoji mogućnost da se sustav prijave nekretnina promijeni na nacionalnoj razini, s obzirom na nedavnu najavu ministra financija o uvođenju poreza na nekretnine, odnosno transformiranje postojećeg poreza na kuće za odmor.
Nadležni odjel marljivo radi na naplati poreza za kuće za odmor, kazao je također Peršurić, ali i napomenuo da su neki vlasnici, posebno stranci vrlo inventivni u svojim prigovorima i izbjegavanju plaćanja. Zaposlenici gradske uprave koriste sve raspoložive resurse, uključujući provjeru računa za struju i vodu, kako bi utvrditi stvarno stanje stvari i identificirali vlasnike koji nisu prijavili svoje nekretnine i ne ispunjavaju svoje obaveze, rekao je gradonačelnik.
© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti