Aktualni sat: Iskrilo oko prodaje nekretnine u Partizanskoj, i iznosa ugovora s medijskim kućama

Lokalno
13.08.2021 13:51
Gradsko vijeće Poreča - prve sjednice u novom mandatu krenule su u žustrom tonu
Gradsko vijeće Poreča - prve sjednice u novom mandatu krenule su u žustrom tonu
Izvještava: Kristina Flegar
Fotografije: Dražen Požarić
Nezavisni vijećnik Maurizio Zennaro na ovotjednoj je sjednici gradskog vijeća optužio gradonačelnika Lorisa Peršurića da je kao potpisnik kupoprodajnog ugovora za prodaju gradskog prostora od 125 četvornih metara na Partizanskom šetalištu 4, u centru Poreča, s cijenom od 310 eura za kvadrat oštetio Grad za najmanje 126 tisuća eura. Peršurić je to oštro opovrgnuo, istaknuvši da je nekretninu procijenio ovlašteni građevinski vještak te da je sve napravljeno u skladu sa zakonom.
Sve je počelo prilično benigno. Zennaro je pred kraj aktualnog sata pitao gradonačelnika je li još uvijek važeća odluka ili stav prema kojemu se ne prodaju poslovno-stambene zgrade u vlasništvu Grada, koje imaju ulaz s ceste. Napomenuo je da to zanima građane koji su željeli otkupiti „šupu“, ali su iz navedenog razloga odbijeni. Peršurić je odgovorio da ne prodaju isključivo prostore koji su kompaktni, jedinstveni, s izlazom na površinu koju je moguće drugačije valorizirati. Rekao je da ne zna o kojem je prostoru konkretno riječ te uputio vijećnika da za detalje postavi pitanje u pisanom obliku. Naveo je i da je u manjinskom gradskom vlasništvu popriličan broj „šupa“, rascjepkanih zemljišta i prostora od kojih u takvom obliku nemaju koristi ni Grad ni građani, pa su u nekim slučajevima formirane okućnice i prodavane. 

Zennaro: Kvadrati u Partizanskoj prodani su za premalu cijenu

Na to je Zennaro rekao da se radi o čestici 466 i jednokatnici, poslovno-stambenoj zgradi na Partizanskom šetalištu 4, gdje je Grad vlasnik u udjelu 125/222, odnosno 56,3 posto. Uručio je Peršuriću ugovor potpisan 28. studenog 2019. te naveo da je na toj istoj čestici jedna privatna osoba prodala stan od 97 četvornih metara po 1.273 eura za kvadrat.
- Vidite kako se ping – pong loptica vraća? Vi ste mene prijavili policiji (za navodno neovlašteno ulaženje u vijećnicu i postavljanje opreme za snimanje neposredno prije sjednice op.a.), a ja ću Vas morati nekim drugim tijelima, jer po zakonu i statutu Vi morate gradskom imovinom gospodariti prema načelu dobrog gospodara, a tu se očito radi o zloupotrebi položaja i o izuzetno štetnom činu prema građanima i prema proračunu. Pitam vijećnike: Biste li vi kupili prostor na Partizanskom šetalištu 4, kod Real Tehnike, znači Žužić, bivši Turković, kazao je, između ostalog Zennaro, navodeći i da je Grad za kupnju „žute zgrade“ kraj policijske postaje dao 3.500 eura za kvadrat.
- Odgovorno tvrdim da je i prije mene, a pogotovo dok sam ja gradonačelnik, gradska uprava radila u skladu sa zakonom. Ja sigurno nisam građevinski vještak. Imamo ne samo javni natječaj, nego i vještačenje o tome koliko to nešto košta. Vi ste izmanipulirali dva različita zemljišta, dva poslovna prostora, dvije različite lokacije. Procjenu nisam napravio ja, ni vi, ni netko iz gradske uprave, već građevinski vještak, jednako kako je to bilo u slučaju zgrade SDP-a (takozvana „žuta zgrada“ op.a.), odvratio je Peršurić.

Peršurić: Gradski prostor se godinama neovlašteno koristio

Kazao je i da su tamo osobe koje neće spomenuti bile u neovlaštenom korištenju gradskog prostora, a osoba koju ni Zennaro nije imenovao, koliko se on sjeća, živjela je u stanu čiji je suvlasnik Grad, a kasnije ga je i prodala. Kazao je da se svega sjeća jer je sve te ljude primio u prisutnosti odvjetnika, te su ti ljudi priznali ono što su niz godina radili. Jedina krivica koja se može imputirati njemu ili njegovim prethodnicima, smatra Peršurić, je eventualno da tim osobama nisu naplatili neovlašteno korištenje svih ovih godina. Precizirao je i da on ne zagovara takvu naplatu, i spočitnuo da je možda Zennaro zagovara. Takvih situacija ima na području Poreča, nastavio je, i dodao da odgovorna gradska uprava povremeno „pročešlja i vidi sve“, pa je moguće doći i do naplate neovlaštenog korištenja.
- Ne sramim se i ne stidim ničega ispred zakona, ispred građana grada Poreča, a posebno ispred vas, poručio je gradonačelnik na kraju.
Zennaro se na to opet javio za riječ, ali mu je predsjednik Zoran Rabar, nakon što ga je već ranije upozorio na istjecanje propisanog vremena za vijećnička pitanja, rekao da na to više nema pravo.

Prijepori oko iznosa ugovora s medijskim kućama i odvjetnicima

Zennaro je kritizirao činjenicu da je na ranije traženje ugovora između Grada Poreča i medija te između Grada Poreča i odvjetničkih ureda, dobio odgovor da „sastav istih ne dopušta da se ugovori prikazuju javnosti“ i samo iznose koje grad uplaćuje svakom pojedinom pružatelju tih usluga. Pitao je radi li se o vojnoj tajni i zašto ti ugovori nisu javni, odnosno zašto građani ne mogu vidjeti ugovore na osnovu kojih se troši njihov novac. Budući da mu nisu dostavljeni ugovori, već samo iznosi, pitao je zašto je, unatoč činjenici da je se za odvjetnike Borštnera i Stanića redovito godišnje izdvajaju određene cifre (od 2018. do 2020. je to redom 268 tisuća, 305 tisuća i 207 tisuća) u 2019. izdvojeno 445.508 kuna za odvjetnika Španovića.
Rabar je kazao da je uputio Zennara u gradsku upravu gdje, uz najavu, može pogledati sve ugovore kad kod to želi, ali to nije učinio. Pročelnik gradskog odjela za financije Darko Saftić je objasnio da je odvjetnik Španović u ime Grada vodio zahtjevan postupak protiv Hrvatskog telekoma. Postupak je okončan uspješno za Grad Poreč koji je uspio naplatiti značajan iznos, a spomenutih gotovo pola milijuna kuna je ugovorna odvjetnička nagrada.
Zennaro je pitao i po kojim kriterijima se sklapaju ugovori s medijskim kućama, odnosno tko odlučuje koliko će koji medij dobiti novca. Na tu je temu ironično govorio o samo 50 tisuća kuna za Glas Istre i pitao je li to jedini novac namijenjen tim kućama ili druge iznose izdvajaju gradska poduzeća i ustanove. Zašto, primjerice, Parentium.com za prošlu godinu dobiva 66 tisuća, Ipress 30 tisuća, Istarski.hr 15 tisuća, Poreština 13.500, Istra Terra Magica 18 tisuća, a Jutarnji 12.500 kuna. U svom je stilu zaključio da ga veseli što Grad Poreč objavljuje informacije i na portalu Gradonačelnik.hr, iako u Gradu valjda ne znaju da imaju ugovor s tvrtkom Cuidad d.o.o. kojoj on pripada, pa je predložio da toj tvrtki pošalju „bar jednu lijepu bombonijeru iz Poreča“.

Mičetić-Fabić: Za svaku kunu potrošenu na medije proveden je postupak

Saftić je podsjetio da su temelj za angažman medija, odnosno za oglašavanje i druge medijske usluge, ugovori zaključeni s gradskim odjelom za opću upravu i gospodarstvo. Resorna pročelnica Morena Mičetić-Fabić je naglasila da ugovori s medijima, kao i svi drugi ugovori koje potpisuju s poslovnim subjektima, sadrže odredbu da se oni ne daju u javnost i da ne može dopustiti da se oni objavljuju po društvenim mrežama.
- Svi su ugovori sklopljeni temeljem zakona o javnoj nabavi i pravilnika o provedbi jednostavne nabave u upravnim tijelima Grada Poreča. Za to postoji procedura kojom je propisano gdje se dostavljaju i razmatraju ponude. Za svaku kunu potrošenu iz proračuna za medije proveden je postupak sukladno zakonu i gradskoj odluci, istaknula je pročelnica.
- Činjenica je Poreč među istarskim stvarno specifičan po tom pitanju jer ima zaista puno medija, među kojima su web portali i radio, ali i TV Nova i drugi mediji. To samo potvrđuje da je naš grad malen, ali jako interesantan. Što se kriterija tiče, svaki portal, odnosno medij nudi određene pakete usluga, napomenuo je Peršurić.
Istaknuo je da nije cilj slikanje gradonačelnika i njegovo svakodnevno pojavljivanje u medijima, već izvještavanje građana o svemu što se događa i ostvaruje u Poreču, aktivnostima gradskih ustanova, uspjesima i nagrađivanju učenika, mamografskim pregledima koje omogućuje Grad, i nizu drugih inicijativa i ostvarenja. Dodao je da to potiče i komunikaciju s građanima, koji tako dobivaju informacije i zatim se nerijetko obraćaju Gradu sa sugestijama i zahtjevima. Osim toga, rekao je Peršurić, zakon nalaže jedinicama lokalne samouprave da određeni dio svog budžeta usmjere u medije upravo iz navedenih razloga. Dodao je i da ukoliko neke medijske kuće ne ispunjavaju svoje ugovorne obaveze, ugovori s njima će revidirati. Takvu analizu čine svake godine. Temelj svakog ugovora su zakoni o javnoj i jednostavnoj nabavi, rekao je. Što se Glasa Istre tiče, kazao je da radi o najčitanijem tiskanom mediju u Poreču i Istri te da u tim novinama objavljuju i sve natječaje, od onih za prodaju nekretnina do onih za otvorena radna mjesta.  
- Vijećnik može doći u gradsku upravu i u sva gradska poduzeća i pregledati sve spise. Više puta smo pozvali sve vijećnike da to i učine, poručio je gradonačelnik.

Fotogalerija

© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti