Zbog legionele dvorana Žatika trajno pod nadzorom

Kako je legionela ušla u novu porečku sportsku dvoranu?
[slika1d]POREČ - Kako se moglo dogoditi da se itko zarazi legionelom u novoj sportskoj dvorani? Kako je moguće da se od 15-ak tisuća gledatelja koji su prošli dvoranom u tjedan dana zarazilo tek njih dvadesetak i, konačno, niti jedan od rukometaša, koji su se u dvorani redovito tuširali, niti itko iz organizacijskih odbora domaćina, koji su u dvorani proveli najviše vremena? Nema odgovora na ova pitanja ni desetak dana nakon što je porečka dvorana dobila pisanu potvrdu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo da je sigurna za sportaše i publiku. Hoćemo li ikada imati odgovore na ta pitanja ili netko nešto pokušava sakriti pod tepih?
U gradu se šuška da se legionela u dvorani razvila zato što nisu obavljeni svi atesti i analize prema zakonu, odnosno da je dobila uporabnu dozvolu u dva dana, što nije dovoljno da bi se provele sve analize. Potražili smo zato uporabnu dozvolu koju je Dragan Miletović, pročelnik gradskog Odjela za prostorno uređenje i gradnju, potpisao 19. studenog, dan nakon obavljenog dvodnevnog tehničkog pregleda. »Prilikom tehničkog pregleda nisu konstatirani nedostaci koji bi utjecali na bitne zahtjeve za građevinu«, stoji, između ostaloga, u uporabnoj dozvoli.
[slika3d]Tehnički pregled obavilo je povjerenstvo od 19 članova, među kojima i sanitarni inspektor Ivica Kos, koji nije imao primjedbi na dokumentaciju i izvedenu građevinu. Pogledali smo i zapisnik s dvodnevnog tehničkog pregleda, kao i izvješća o ispitivanju deset uzoraka vode iz različitih dijelova zgrade, koje je obavio Odjel za zaštitu i unapređenje okoliša pulske podružnice Zavoda za javno zdravstvo. Uzorci vode uzeti su 5. studenog, nakon što je, kako nam je rekao Alen Benković, obavljeno čišćenje vodovodnog sustava kloriranjem. Dakle, bilo je dovoljno vremena za analizu svih potrebnih parametara, a nakon kloriranja trebalo je očekivati negativan bakteriološki nalaz. Tako je i bilo u devet od 10 uzoraka, dok su u jednom nađene dvije bakterije na 100 mililitara vode (maksimalna dozvoljena količina je 20). Prema takvim nalazima, laik bi rekao - nema šanse da se na takvoj podlozi odjednom stvori legionela. Što na to kaže dr. sc. Ira Gjenero Margan, voditeljica Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a.
[slika2d]»Uzeti uzorci nisu pregledavani na legionelu jer to nije obvezno ako se ne sumnja u mogućnost zaraze. Ne znam kako je bakterija ušla u sustav, to je nemoguće jasno utvrditi, ali kad god postoje veliki radovi i velika gradilišta, postoji i latentna mogućnost. Klorinacija koja je učinjena prije tehničkog pregleda nije napravljena tako jakom otopinom kakva se radi u slučaju legionele, jer to nije obvezno«, rekla nam je Gjenero Margan.
Na pitanje hoće li i tko nastaviti tražiti odgovor na pitanje tko je kriv za pojavu legionele, Gjenero Margan kaže da to nije posao epidemiologa, odnosno da je njihov cilj bio otkriti kako je nastala epidemija i provesti sve mjere koje će spriječiti da se ona ponovi. »U svakom slučaju, pojava legionele ne znači da se netko nije držao zakonom propisanih mjera«, rekla je epidemiologinja. Međutim, porečka dvorana ostaje pod trajnim nadzorom.
»Kad jednom uđe u sustav, legionela najvjerojatnije u njemu ostaje i može se ponovno aktivirati. Zato je obvezno trajno održavati uvjete koji priječe njen razvoj, od visoke temperature vode u cijevima nadalje«, rekla nam je Gjenero Margan.
S. MATEJČIĆ