Tjedan psihologije u Poreču: 70 posto građana se osjeća mlađe nego što je
1
U sklopu Tjedna psihologije u Poreču provedeno je istraživanje o različitim aspektima subjektivne dobi.
Istraživanje je provedeno pomoću online upitnika. Ciljana skupina bili su građani grada Poreča, Istre i cijele Hrvatske. Obrađeno je preko 700 odgovora, od čega je 50 posto odgovora naših sugrađana.
Subjektivna dob je pokazatelj koliko se staro osoba osjeća, izgleda i ponaša, bez obzira na njenu stvarnu kronološku dob. Svakodnevno iskustvo sugerira da starenje ne doživljavamo na isti način, pa se tako neke osobe od 60 godina osjećaju i izgledaju vrlo mladoliko, dok drugi 60-godišnjaci osjećaju svoje godine ili se čak doživljavaju starijima no što jesu.
Od ispitanika se tražilo da se usporede s ostalim pripadnicima svoje dobne skupine, tj. da procijene osjećaju li se mlađe, jednako ili starije, te kako se osjećaju obzirom na izgled, ponašanje i interese. Osjećaj dobi ispitivan je i direktnim pitanjem: „Koliko se staro osjećate?“ i „Koliko biste godina željeli imati?“
Istraživanje subjektivne dobi
Rezultati ispitivanja govore da se 70 posto građana Poreča (i Hrvatske) osjeća mlađe ili čak mnogo mlađe u odnosu na svoju dob. U skladu s dobi osjeća se 20 posto osoba, dok se iznimno mali postotak osoba osjeća starije no što doista jesu. Ispitanici se procjenjuju mlađim od svojih vršnjaka u svim aspektima, pogotovo u izgledu i ponašanju, a nešto manje u interesima.
Najbolji pokazatelj osjećaja subjektivne dobi dobiven je direktnom procjenom subjektivne dobi u brojčanom obliku. Utvrđeno je da se osobe iznad 40 godina procjenjuju mlađima, te se svaka druga osoba osjeća čak 15-20 posto mlađom u odnosu na svoju kronološku dob. Konkretno, to znači da se osoba koja ima 40 godina osjeća oko 6 godina mlađe, a osoba koja ima 70 godina u prosjeku desetak godina mlađe.
Od važni su bili odgovori otvorenog tipa u kojem su naši sugrađani davali osobni osvrt, mišljenja i razloge koji utječu na njihovu subjektivnu dob. Kao razlog zbog kojeg se osjećaju mlađima navode različite aktivnosti kao što su čitanje, stvaranje, šetnje, fizičke aktivnosti. Također, naglašavaju važnost obitelji, dobrih odnosa s drugim ljudima, održavanja bliskih kontakata i držanja do sebe.
S druge strane kod mlađih osoba od 18 do 30 godina primjećuje se da je osjećaj dobi dvosmjeran. Mlade osobe osjećaju se od 1 do 3 godine mlađe ili starije od svoje kronološke dobi.
Utjecaj pandemije
Veći dio ispitanika govori da pandemija nije imala bitnijeg utjecaja na njihov doživljaj subjektivne dobi, pri čemu navode kao zaštitne faktore pojačanu rekreaciju, druženja s obitelji, nalaženje različitih aktivnosti i hobija za koje nisu ranije imale vremena u ispunjavanju svakodnevice.
Osobe koje se izjašnjavaju da je pandemija imala utjecaja na njihov osjećaj subjektivne dobi navode kako ih nedostatak kretanja i fizičke aktivnosti, uz nedovoljne socijalne kontakte i izostanak druženja s vršnjacima i prijateljima, bolest, nepovoljni ekonomski i materijalni status čine starijima.
Pokazalo se da pandemija na različite načine, čak i u većoj mjeri, utječe na subjektivnu dob mlađih osoba. Oni koji se osjećaju mladima mogu se osjećati još mlađima – studentski život zamijenili su onim više nalik srednjoškolskom, stalno su kod kuće i provode više vremena s obitelji, a manje u društvu vršnjaka, preuzimaju navike ranije dobi.
Mladi nemaju vremena ni kapaciteta baviti se planiranjem budućnosti, jer sadašnjost, situacija krize i neizvjesnosti već zauzima previše mjesta u njihovim mislima. S druge strane, mogu se osjećati starije jer se manje druže i manje su fizički aktivni, te pandemija rezultira dodatnim stresom koji utječe da se osjećaju starije.
– Osobe zrele i starije odrasle dobi, koje se osjećaju mlađima od svoje kronološke dobi osjećaju se zdravijima, otpornijima i osjećaju veće zadovoljstvo u životu. Osjećaj starije subjektivne dobi povezan je s druge strane s bolestima, rizikom od depresije i manjom kvalitetom života. Posebice u vrijeme pandemije, osim zdravih navika bitno je zadržati i pozitivan stav, kako bismo ostali što mlađi i zdraviji, te se bolje nosili s trenutačnom krizom, poručuju iz Zdravog grada Poreč. (ls)