Talijani nekažnjeno ribare u hrvatskom moru

Hrvatska i svijet
10.01.2009 00:00
D. Požarić
Tko čuva hrvatski Jadran?
Tko čuva hrvatski Jadran?
[slika1d]I dok se istarska javnost često diže na noge zbog upada slovenskih ribarica u hrvatsko teritorijalno more, talijanski ribari u siječnju i veljači to čine gotovo svakodnevno. Barem tako tvrde hrvatski ribari, koji često svjedoče upadima talijanskih ribarica u naše more.
Krčki ribar Saša Eles veli nam da je postalo uobičajeno pa čak i tradicionalno da Talijani u potrazi za ribom dolaze na svega devet nautičkih milja (državna granica je u pravilu na 12 milja, op. a.) od hrvatske obale. Eles kaže da to nije slučaj samo u Istri, nego i uz, recimo, Dugi otok, ali i diljem hrvatske granice na moru. Tvrdi da ih on uredno prijavljuje lučkim kapetanijama i pomorskoj policiji, ali reakcije - izostaju.
No, nisu samo djelatnici policije i lučkih kapetanija ti koji bi trebali sprječavati neovlaštene prelaske granice na moru. Naime, još 2007. na snagu je stupio Zakon o obalnoj straži, a u ožujku 2008. za njenog je zapovjednika imenovan viceadmiral Zdravko Kardum, inače bivši zapovjednik Hrvatske ratne mornarice, čime je zapravo uloga »obrane« državne granice na moru dodijeljena Obalnoj straži. Od tada pa do danas zapravo nije jasno je li Obalna straža uopće profunkcionirala u onom smislu u kojem je to propisano zakonom.
[slika2d]Eles veli da je Obalnu stražu viđao vrlo rijetko, imao je saznanja o nekim njihovim akcijama, ali nikada nije čuo da su nekoga kaznili, pogotovo ne na stranom plovilu.
Doduše, Obalna straža i nema ingerenciju kažnjavati strane državljane, odnosno one iz EU-a, jer ZERP, koji bi trebao biti pod njihovom kontrolom, ne vrijedi za članice Unije, no njena uloga bi trebala biti i čuvanje državne granice, što po svemu sudeći ne čini. Pitanja o aktivnostima Obalne straže poslali smo u Ministarstvo obrane, no ni dva dana nakon njihovog upućivanja nismo dobili odgovore.
Možda najbolji odgovor na pitanje koja je uloga Obalne straže dao je svojedobno sam Kardum, napisavši u časopisu Hrvatski vojnik da je Obalna straža »jedan od oblika organiziranja za zaštitu državnih interesa na moru«. Pitanje je, međutim, koji su to interesi koje Obalna straža štiti. Ako je vjerovati hrvatskim ribarima, a nema razloga za suprotno, onda upadi talijanskih ribarica u hrvatsko teritorijalno more očito ne spadaju u zaštitu nacionalnih interesa.
[slika3d]Predsjednik Ceha ribara Istre Tonči Trevižan priča nam gotovo istovjetnu priču kao Eles. Potvrđuje da Talijani svakodnevno prelaze graničnu crtu u siječnju i veljači, ali ih nitko zbog toga ne kažnjava. I on je takve slučajeve prijavljivao, ali je u posljednje vrijeme odustao, jer kaže da ribare, nakon što bilo što prijave, policija »krivo gleda«.
Trevižan smatra da je problem u tome što ni nadležna lučka kapetanija ni policija nemaju nafte, posadu i opremu za kontrolu hrvatskog teritorijalnog mora. Naime, teško bi se, po njemu, drugačije moglo objasniti to što talijanski ribari svakodnevno ribare na oko deset milja od istarske obale, odnosno debelo u hrvatskom moru. Predsjednik istarskog Ceha ribara tvrdi i da dosad nikad nije vidio brod Obalne straže u kontroli plovila uz obalu Istre.
Predsjednik Ceha ribara Hrvatske Antun Fabijanić kaže da su upadi talijanskih ribara u naše more uobičajena pojava. »Naša bi policija trebala raditi svoj posao i čuvati teritorijalno more. Ipak je riječ o našem moru. Zar nije dosta što su Talijani napravili štetu u ZERP-u, nego još treba činiti isto unutar hrvatskog teritorijalnog mora!«, veli Fabijanić. O problemu Obalne straže nije želio govoriti. Kazao je tek da se nada da će ona uskoro profunkcionirati.
Bojan ŽIŽOVIĆ

Fotogalerija

© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti