SDP Poreča: Kaštijun je za Istru i njene građane štetan projekt i bilo bi ga najbolje razmontirati

Vladimir Sladonja, Goran Gašparac, Rodoljub Kosić i Stevo Žufić na konferenciji za novinare u Poreču
Kaštijun je za Istru i njene građane štetan projekt i bilo bi ga najbolje razmontirati, jer će dugoročno generirati nove troškove i muke, rečeno je na današnjoj konferenciji za medije porečkog SDP-a, u kojem krivcima za takvo stanje smatraju vladajući IDS odnosno njegova predsjednika Borisa Miletića, župana Valtera Flegu te istarske gradonačelnike među kojima samo jedan (umaški Bassanese, op.aut.) zastupa interese građana.
Stevo Žufić rekao je da se ništa osim povećanja cijena (u nekim slučajevima i do 300 posto) i sanacija tradicionalnih lokalnih odlagališta otpada nije dogodilo, jer novi čipirani spremnici nisu na vidiku, niti je poznata informacija kad će stići. Ne zna se točno ni kako će Županijski centar za zbrinjavanje otpada Kaštijun funkcionirati, a razlog tome je, po njemu, netransparentna vlast odnosno svojevrsni embargo na ponekad vrlo kontradiktorne informacije o cjelokupnom projektu. -I pojašnjenja novih cjenika odnosno novog načina obračuna odvoza smeća namjerno su zakomplicirana da bi ih prosječni građanin čim teže razumio, rekao je Žufić zatraživši tematsku sjednicu gradskog vijeća, jer nakon prvih uvećanih računa za odvoz otpada očekuje još veću pobunu građana od dosadašnje. Njima je savjetovao da u slučaju nejasnoća kontaktiraju
informacijski sustav
za zaštitu potrošača Ministarstva gospodarstva na tel. broj 072 414 414.
Kao razlog za sazivanje tematske sjednice u porečkom SDP-u navode to da novi sustav zbrinjavanja otpada u praksi nije zaživio, ali će uvećani računi građanima i gospodarstvu dolaziti bez obzira na prijelazno razdoblje, koje će trajati sve do trenutka kad svi budu dobili čipirane spremnike za otpad.
Žufić je optužio vladajući IDS zbog neracionalnosti i velikog broja uhljeba zaposlenih u sustavu gospodarenja otpadom koji se razbacuju javnim novcem, dok je trošak svega toga prebačen na leđa građana, bez obzira na to mogu li to oni platiti ili ne mogu.
-Građani su takvom politikom svršenog čina dovedeni pred zid i zato tražimo da se pitanje zbrinjavanja otpada obradi na gradskom vijeću, a građane o promjenama kvalitetno informira. Ako je potrebno, informacije treba spustiti skroz do nivoa mjesnih odbora koji to informiranje mogu kvalitetno odraditi, rekao je Žufić.
Rodoljub Kosić upozorio je na posljedice loših procjena u projektiranju Kaštijuna, zbog čega, kaže, neke jedinice lokalne samouprave razmišljaju o odvozu otpada u jeftiniju tršćansku spalionicu. Tezu da odvoz i obradu otpada treba plaćtiti onaj tko ga je proizveo podržava, ali i izražava bojazan da poduzetnici i građani nemaju jednaki tretman dok su, primjerice samci i umirovljenici zaboravljeni, odnosno izopćeni iz svih cjenika.
I krupno gospodarstvo, prema njegovim riječima, mora snositi teret poskupljenja, odnosno plaćati po težini odvezenog otpada, a ne po volumenu.
Goran Gašparac ponovio je ranije iznesene tvrdnje oporbe da se Kaštijun temelji na od strane EU odbačenom konceptu spaljivanja otpada za gorivo, a sad nema ni naznaka o tome tko bi mogao biti kupac tog goriva. Gradsko komunalno poduzeće Usluga ne bi, tvrdi Gašparac, trebalo podržavati projekt Kaštijun, već se potruditi animirati građane na selekciju otpada, kako bi bilo čim manje miješanog otpada čiji odvoz košta. A Kaštijun bi, rekao je novinarima, trebalo razmontirati, jer bi troškovi u tom slučaju bili daleko manji od onih za njegovo buduće korištenje, dok bi predsjednik IDS-a Boris Miletić i župan Valter Flego trebali podnijeti ostavke.
U SDP-u smatraju da vladajući trebaju prekinuti šutnju i suočiti se sa javnošću te joj predočiti sve informacije. Ostatku oporbe predložit će sazivanje tematske sjednice gradskog vijeća, za što im je potrebno 6 ruku koje, kako stvari stoje, imaju. (dp)
Kosić: ključni momenti
Smanjuje se broj odvoza smeća.
Do sada se odvoz fakturirao tromjesečno, a po novom će dvomjesečno, čime se „skriva” ogromno poskupljenje.
Jednočlane obitelji i umirovljenici u cjenicima ne postoje, zaboravljeni su. Treba ih „ubaciti” u cjenik, odobriti 50-postotni popust i omogućiti odabir spremnika od 30 litara.
Privatnim iznajmljivačima računi će porasti od 400 do 600 posto. Dosad su plaćali za 45 dana popunjenosti kapaciteta, sad će za šest mjeseci, što znači da će odvoz otpada plaćati i kad nemaju gostiju. To treba promijeniti.
Preispitati još jednom cijenu odvoza otpada za domaćinstva, a obrtnicima omogućiti da sami odaberu volumen spremnika, umjesto da im ga komunalna tvrtka određuje.