'Tekuće zeleno zlato Istre' po trinaesti put - Emilio Labinac ima najbolje ulje

Lokalno
15.12.2008 00:00
D. Požarić
Mario Bonifačić, suradnik s Krka, Vinko Milat iz Ministarstva regionalnog razvoja, i Italo Žužić
Mario Bonifačić, suradnik s Krka, Vinko Milat iz Ministarstva regionalnog razvoja, i Italo Žužić
TAR - Između 92 uzorka maslinova ulja iz različitih dijelova Istre te nekoliko iz Primorja, Slovenije i Italije, najbolje je ocijenjeno i ovjenčano Velikom zlatnom medaljom ulje koje je proizveo Vabrižan Emilio Labinac. Zlatne medalje zaslužilo je čak 60 uzoraka, 22 su bila ekstradjevičanske kvalitete, a 11 djevičanske. Takvi su rezultati uobičajeni na međunarodnoj manifestaciji »Tekuće zeleno zlato Istre«, koja je održana u subotu u Taru, i to po 13. put.
U Istri se godišnje zasadi tisuću novih stabala maslina i sada je u regiji oko milijun stabala s kojih se pokušava dobiti najkvalitetnije moguće ulje, koje ide uz bok onih svjetski priznatih. Već se dvije godine radi i na certifikatu zaštićenog porijekla, rekao je Đankarlo Žužić, tajnik udruge istarskih maslinara Olea. Naglasio je da se sadnice maslina i dalje mahom uvoze te da bi trebalo raditi na formiranju domaćih rasadnika, pogotovo za autohtone sorte, čije ulje ima veću šansu na svjetskom tržištu.
Mladen Milohanić iz županijskog Odjela za poljoprivredu naglasio je da je ovogodišnja berba maslina bila izuzetno dobra, da maslinarstvo u posljednjih 7-8 godina u Istri doživljava jednak procvat kako je prije toga doživjelo vinarstvo i da najbolja domaća ulja već ulaze u svjetske kataloge. Naglasio je potrebu za udruživanjem, što je pokrenula Istarska županija, pa je nastao niz lokalnih poljoprivrednih udruga, ali i nekoliko specijaliziranih. Međutim, sljedeći korak – prerastanje udruga u zadruge, proizvođači nisu prihvatili, osim u desetak slučajeva. A zadruge su važne zbog nastupa na većim tržištima, jer iza kvalitetnog proizvoda moraju stajati i određene količine, naglasio je Milohanić. »Došli smo do milijun stabala u Istri, što nam je bio cilj kad smo počeli poticati maslinarstvo. Sada treba dalje raditi na vrhunskoj kvaliteti, a u županijskom fondu nudimo sufinanciranje dugogodišnjih nasada, edukaciju i kontinuirano praćenje kvalitete«, rekao je Milohanić.
Vinko Milat pozdravio je okupljene maslinare i stručnjake u ime Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva i u svoje ime, kao maslinar.
- Ni u jednoj proizvodnji u Hrvatskoj nisu napravljeni takvi iskoraci kao u maslinarstvu, a usto nigdje nije napravljeno više nego u Istri, u koju se cijela Hrvatska ugleda. Godišnje se u Hrvatskoj sadi 500 tisuća stabala i došli smo do ukupno šest milijuna, koje daju oko šest milijuna litara maslinova ulja, što je oko litra i pol po stanovniku, dok se u tradicionalno maslinarskim zemljama proizvodi oko 10 litara po stanovniku. Maslina je kod nas, nakon vinove loze, prva poljoprivredna kultura, ali trebamo do ulaska u EU imati barem deset milijuna stabala i proizvesti visoko kvalitetno ulje, jer količinom ne možemo biti konkurentni na globalnom tržištu. Istra ima nešto više od pet tisuća hektara pod maslinama, a čitava Dalmacija oko sedam tisuća. Imamo između 45 i 50 tisuća registriranih proizvođača ulja, ali se samo dva milijuna litara flašira i legalno proda, rekao je Milat.
I on je naglasio potrebu udruživanja radi tržišta i njegovanja autohtonih sorti koje jedine jamče prepoznatljivost domaćeg ulja na svjetskom tržištu. Maslinare je podsjetio da od države mogu dobiti u dugogodišnji zakup šumsko zemljište za podizanje maslinika.
- Cijena jednog hektara novog maslinika je oko stotinu tisuća kuna, za što se od države dobije 28.000 kuna poticaja, županija i lokalna samouprava sufinanciraju nabavu sadnica, a proizvođači ekstradjevičanskog maslinovog ulja dobivaju državni poticaj po litri legalno prodanog ulja, veli Milat.
Poticaje, dakako, mogu ostvariti samo registrirani proizvođači, ali oni imaju na raspolaganju i povoljne kredite Hrvatske banke za obnovu i razvoj.
Skup u restoranu »Istra« u Taru nastavljen je nizom stručnih predavanja i promocijom najbolje ocijenjenih ulja.
S. MATEJČIĆ

Fotogalerija

© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti