Općina Vižinada - od osnutka do danas: Razgovor s općinskim načelnikom Markom Ferencem
Marko Ferenac, aktualni načelnik Općine Vižinada
Napisala: Kristina Flegar
Mala, ali ambiciozna Općina Vižinada prošle je godine u rujnu obilježila svoj dan svečanim otvorenjem novog dječjeg vrtića, čija je izgradnja financirana sredstvima Europske unije.
Kompletiranjem ove investicije vrijedne 11,2 milijuna kuna, upravo koliko je “težak” općinski proračun za 2021. godinu, Vižinada je potvrdila titulu Općine prijatelja djece i svoj prioritet – stvaranje uvjeta za kalitetan život mladih obitelji.
Ni u vrijeme pandemije ova jedinica lokalne samouprave nije zaustavila komunalne projekte te je nastavljena izgradnja sustava odvodnje otpadnih voda, započela je rekonstrukcija vatrogasnog spremišta i obnovljen društveni dom u Ferencima. Kroz godine se njeguju prepoznatljive kulturne, društvene i sportske aktivnosti, a ograničenja skromnog budžeta nadležni nadoknađuju kandidiranjem projekata za evropska, državna i županijska sredstva, mada ih u tome nerijetko koči svrstavanje među najrazvijenija područja.
Kako se Općina Vižinada razvijala od svog osnutka, što planira i koji su argumenti za njenu opstojnost, pitali smo općinskog načelnika Marka Ferenca.
Kad je, iz kojih razloga i na osnovu kojih parametara osnovana Općina Vižinada?
- Općina Vižinada osnovana je stupanjem na snagu Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj, kojeg je, temeljem Ustava Republike Hrvatske, Zastupnički dom Sabora izglasao 29. prosinca 1992. godine. Naša je Općina nastala izdvajanjem iz Općine Poreč u kojoj je Vižinada bila Mjesna zajednica koja se prostirala sjeveroistočnim područjem tadašnje Poreštine. Iako je bilo u sastavu razvijene i bogate Općine Poreč, područje Vižinade bilo je jedno od njenih najnerazvijenijih dijelova. U to je vrijeme Vižinada imala školu, dvije prodavaonice prehrane, poljoprivredni servis, nekoliko ugostiteljskih objekata, poštu, ambulantu i nekoliko samostalnih prijevoznika, a poljoprivredom su se uglavnom bavila staračka domaćinstva.
Kakva je tada bila podrška mještana i smatrate li da je ona i danas jednako snažna?
- Osnivanje Općine se odvijalo uz podršku mještana upravo iz razloga što je naše područje bilo nerazvijeno i postojao je veliki nesrazmjer u razvoju u odnosu na Poreč. Mislim da je osnivanje Općine opravdano, jer je upravo nakon toga krenuo razvoj komunalne i druge infrastrukture te da je podrška građana za njeno zadržavanje i danas poprilično jaka. Vjerujem da je većina građana zadovoljna što ima svoju Općinu, a osobito svim onime što im ona pruža.
Što su mještani dobili osnivanjem vlastite jedinice lokalne samouprave? Možete li navesti što je sve dosad izgrađeno i ostvareno na raznim područjima, od komunalnog do socijalnog? Jesu li neke stvari teže nego ranije?
- Od osnivanja Općine do danas izvršeno je mnogo aktivnosti i projekata, među kojima mogu izdvojiti asfaltiranje prometnica do svih naselja, gradnju kanalizacijske i vodoopskrbne mreže, kao i druge komunalne infrastrukture, te, posebno, izgradnju nove osnovne škole sa sportskom dvoranom i, danas, novog dječjeg vrtića kojima se jamči ostanak mladog stanovništva, ali i dolazak novih obitelji na područje Vižinade.
Dakako, treba spomenuti i gospodarski razvoj, osobito poljoprivredu i turizam koji su se značajno razvijali u svim tim godinama, uz podršku Općine i lokalne Turističke zajednice, kao i niz drugih projekata i aktivnosti važnih za kvalitetan razvoj i življenje. Osnovni problem je, naravno, financiranje svih tih projekata. Vrlo je teško opstati u takvom ritmu, ali zahvaljujući sredstvima iz europskih fondova realizirali smo sve projekte posljednjih nekoliko godina.
Koliko danas
općina
ima stanovnika, koliko
je
djece i kakva je situacija s vrtićima i školama?
Prema posljednjem popisu stanovništva, naša općina imala je 1.158 stanovnika, a danas ih ima oko 1.220. Prema popisu iz 1991, na području tadašnje Općine Vižinada živjelo je 2.067 stanovnika, i to u 24 naseljena mjesta na području bivše Mjesne zajednice Vižinada i 12 naselja Kaštelirštine koja se također našla u sastavu nove Općine Vižinada, a koja se kasnije, 1995. godine, izdvojila u svoju zasebnu općinu. Posljednjih godina bilježimo pozitivan prirodni prirast, trenutno imamo u vrtiću i jaslicama ukupno 50 upisane djece, a u osnovnoj školi 95 učenika.
Što je sa zdravstvenom zaštitom na vašem području?
- Što se tiče zdravstvene zaštite, imamo mjesnu ambulantu obiteljske medicine koja radi za područje općina Vižinada i Kaštelir-Labinci, dok je za sve ostalo nadležan Dom zdravlja u Poreču, odnosno Opća bolnica Pula. Već je godinama u planu izgradnja nove ambulante koja će biti smještena u prizemlju, radi lakše dostupnosti svima, ali do sada još nije bilo adekvatnih natječaja za njeno financiranje. Sljedeće godine započet ćemo s izradom Urbanističkog plana uređenja naselja Vižinada, kojim ćemo definirati i mjesto budućeg zdravstvenog centra u sklopu sportsko-rekreacijske zone Vižinada.
Koliki je proračun Općina imala u početku i kakav je danas te je li on dovoljan?
- U početku je proračun Općine iznosio svega dva milijuna kuna, pa i manje, a sad smo dostigli iznos od preko deset milijuna, s tim da je osnovni proračun danas oko četiri milijuna kuna, što nije dovoljno. Upravo zato orijentirani smo na financiranje projekata putem raznih fondova te pokušavamo raznim aktivnostima povećati osnovne prihode. Osnovni nam je cilj privlačenje čim većeg broja stanovnika na naše područje, što nastojimo postići raznim poticajnim mjerama. Tako je naš sljedeći korak poticana stanogradnja, kao i osiguravanje radnih mjesta kroz potpore gospodarstvu i stvaranje poticajnog okruženja.
Koje su osnovne potrebe mještana koje trebate zadovoljiti u narednom razdoblju?
- Potrebe mještana su, u načelu, kvalitetan životni standard, posao i primanja od kojih mogu dostojanstveno živjeti te da im se u lokalnoj zajednici omogući kvalitetan razvoj i odrastanje njihove djece. Kao jedinica lokalne samouprave, mi činimo sve je u našoj moći da im to i pružimo.
Koji su planovi i težnje Vižinade u sljedećih nekoliko godina?
- U narednom razdoblju nastavit ćemo s razvojem komunalne infrastrukture - nastaviti izgradnju kanalizacijske mreže i uređenje cesta te uređenje starogradske jezgre i sportsko-rekreacijske zone u Vižinadi. Nakon što smo izgradili vrtić, sljedeća potreba koja se nameće je briga o starijim sugrađanima i mogućnost izgradnje doma za starije i nemoćne te osiguravanje adekvatne pomoći za njih. Također, nedostaju stambeni objekti, odnosno građevinska zemljišta za mlade obitelji, pa će nam planovi biti orijentirani i na zadovoljavanje tih potreba.
Imate li otvorenih pitanja sa susjedima?
- Sa susjedima nemamo otvorenih pitanja te sa svima imamo odličnu suradnju.
Kako se nosite s izazovima koje je donijela pandemija koronavirusa? Kako funkcionira općinska uprava i ima li Općina mogućnosti pomoći mještanima koji su u poteškoćama
i podržati pojedine gospodarske grane
?
- Aktualna situacija nije pozitivno djelovala na naše gospodarstvo, a te negativne efekte možemo očekivati i sljedeće godine. Što se tiče turizma, ove smo godine ostvarili 80 posto prošlogodišnjih rezultata, što je izvrsno, a nadamo da će sezona u 2021. godini biti puno bolja. Za sljedeću godinu pripremamo program pomoći poljoprivredi i gospodarstvu, a za osobe koje su se našle u teškim situacijama, pokušat ćemo pomoći kroz socijalni program u okviru naših mogućnosti, kao što smo to činili i dosad. Na žalost, i općinski proračun osjeća negativne efekte koronakrize te se maksimalno prilagođavamo aktualnoj situaciji. Općinska uprava funkcionira normalno. Ograničen je rad sa strankama upravo iz razloga smanjenja širenja zaraze, ali smo građanima uvijek na raspolaganju, dostupni putem telefona i e-maila.
Vaša poruka za mještane Vižinade
- U ovim trenucima najvažnije je da ostanemo zdravi te stoga pozivam sve mještane da se pridržavaju preporuka i uputa Stožera civilne zaštite, da maksimalno smanje druženja i održavaju propisanu distancu.