Korlević - pad meteorita je primjer kako ne treba izvještavati o događajima

Foto: Wikipedia, autor: Nikita Plekhanov
Povodom jučerašnjeg pada meteorita kod ruskog grada Čeljabinska profesor Korado Korlević oglasio se sinoć na početku predavanja "Petkom u sedam" u staroj vijećnici u Višnjanu.
-Događaj u Rusiji je ogledni primjer kako ne treba
izvještavati
o događajima, odnosno kako se novinari ne trebaju ponašati, rekao je Korlević, pojasnivši da se radi o svojevrsnom fenomenu, ali ne sa znanstvene točke gledišta. Takvi su događaji česti i događaju se nekoliko puta godišnje na cijelom planetu, pa je jučerašnji pad meteorita spektakularan samo zbog toga što se dogodio na dijelu od samo 4% naseljenog teritorija Zemlje.
Dogodio se po danu i na području na kojem brojni vozači u svojim automobilima imaju takozvane "dash" kamere, pa se sve uspjelo i dokumentirati na videu.
Mediji su iznosili i nevjerojatne teze poput meteorske kiše, pa i o tome da je ruska vojska pucala na padajući predmet.
-Nikakve meteorske kiše nije bilo. Da se dogodila, imali bismo tisuće mrtvih. Radilo se o objektu nešto manje sjajnom od Sunca koji se spuštao prema horizontu. Serija eksplozija koje su se dogodile nisu posljedica pada nečega na tlo, nego ih je izazvao zvučni udar, rekao je prof. Korlević podsjećajući kako se radi o bolidu koji je u zemljinu atmosferu uletio brzinom od oko 20 kilometara u sekundi, dakle, puno brže od zvuka.
Profesor je auditoriju u staroj višnjanskoj vijećnici pojasnio kako se vjerojatno radilo o tijelu veličine stola, nehomogenog sastava čiji su se dijelovi ljuštili zbog otpora zraka u atmosferi. Dim koji se vidi na snimkama zapravo nije dim, nego su to staklene kuglice reda veličine tisućinke ili desettisućinke milimetra, a smeđa boja daje naslutiti kako se u sastavu bolida nalazi određena količina željeza.
Nikoga nije pogodio meteorit, nego su svi ozlijeđeni od pucanja stakla zbog snažnog zvučnog udara. -Kad se događaj zbio, svi su vjerojatno pohrlili na prozore vidjeti što se događa, rekao je Korlević, nakon čega su im prozorka stakla jednostavno prsnula u lice a komadići izranjavali tijela.
-Ono što bi Rusija iz te priče trebala naučiti jest uvođenje pristojnih standarda za stolariju i ostakljenje prozora i vrata, kao i izgradnju zgrada i tvorničkih hala, rekao je Korlević aludirajući na srušeni krov tvornice prikazan na fotografijama sa mjesta događaja. -Broj popucalih stakala u Istri bi u ovakvom slučaju bio neusporedivo manji, ustvrdio je.
-Potrebno je pronaći ostatke meteorita koji bi mogao biti težak nekoliko stotina kilograma i koji se vjerojatno sastoji od željeza, silikata i sličnog materijala, zaključio je Korlević.