Komina može biti energent

Lokalno
06.03.2009 00:00
D. Požarić
Ovako izgleda uljarski otpad prerađen u izvor energije
Ovako izgleda uljarski otpad prerađen u izvor energije
POREČ - Drugim sastankom Regionalnog savjetodavnog odbora (RSO) proteklog tjedna je u Poreču nastavljen međunarodni projekt M.O.R.E., kojem je cilj osmisliti gospodarenje uljarskim otpadom na ekološki prihvatljiv način, i na kojem Institut za poljoprivredu i turizam sudjeluje kao partner. RSO trenutno čini 11 predstavnika ključnih regionalnih subjekata koji zajedno predlažu načine zbrinjavanja komine, o čemu se među uljarima još uvijek malo zna. To su predstavnici Medicinskog i Tehničkog fakulteta iz Rijeke, porečkog komunalnog poduzeća Usluga, tvrtke Agrolaguna, županijskog poduzeća MIH i Hrvatske gospodarske komore, županijske komore Pula. Oni su dogovorili plan budućih aktivnosti ne bi li pomogli u rješavanju problema zbrinjavanja ostataka prerade maslina, naročito komine, te potaknuli uljare da ih koriste kao izvore energije, prema uzoru na neke druge europske regije, doznajemo od koordinatorice hrvatskog dijela projekta dr. sc. Danijele Poljuha.
Tijekom godine Institut će za uljare i ostale zainteresirane, također pod kapom projekta, organizirati radionicu na ovu temu, te u svibnju i studijsko putovanje u Italiju, gdje postoje primjeri dobre prakse proizvodnje peleta i sušenja komine, čime postaju vrijedni energenti.
Institut upravo prikuplja podatke o količini proizvedenih plodova, tehnologijama prerade i količini uljarskog otpada koji nastaje na istarskom području, o čemu je prisutne je izvijestio Marin Krapac. Sustavna evidencija stanja počela je tek 2007.
Pod predsjedanjem dr. sc. Kristine Brščić raspravljalo se o mogućim načinima edukacije uljara i promocije novog pristupa u javnosti, ali i nužnim promjenama zakonskih propisa na planu zbrinjavanja ove specifične vrste otpada.
Do travnja iduće godine, kad M.O.R.E. završava, Institut mora osmisliti svojevrsni biznis-plan korištenja uljarskog otpada na način najpogodniji istarskoj regiji, ali i nastojati pronaći investitora zainteresiranog za taj posao. Osim kao energent, komina maslina, koštice i vegetabilna voda mogu se upotrijebiti i kao hrana za životinje, prirodno organsko gnojivo, građevinski materijal ili pak kao sirovina za kozmetičku industriju. Na projektu vrijednom gotovo 700 tisuća eura, započetom krajem 2007., radi 10-ak djelatnika Instituta, koji za svoj dio posla na raspolaganju ima 55 tisuća eura. Nositelj projekta je regionalna agencija za energiju iz Genove, a drugi partneri su institucije iz Italije, Španjolske, Grčke i Slovenije. M.O.R.E. se financira iz europskog fonda Intelligent Energy – Europe.
M. DODIĆ
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti