Istarski autobusi bez važećih potvrda

Najviša đaka-putnika ima Pula
Za oko 1.600 školskih autobusa u Hrvatskoj dosad je samo 791 vozilo dobilo dozvole nakon provedenog ispitivanja temeljem Pravilnika o uvjetima koje moraju ispunjavati autobusi kojima se organizirano prevoze djeca. Od tog je broja samo 18 autobusa dobilo potvrde temeljem izmijenjenog strožeg pravilnika koji je stupio na snagu prošle subote, a koji propisuje da svako sjedalo treba imati sigurnosni pojas, rukohvat, naslonjače za glavu i ruke te da djeca ne mogu koristiti stajaća mjesta. Prema podacima Centra za vozila Hrvatske od ovih 18 potvrda niti jedna nije izdana za vozilo u vlasništvu prijevoznika s područja Istarske županije.
- Međutim, moguće je da na području Istarske županije prometuju autobusi koji imaju ovu dozvolu, ali vlasnik nema sjedište u ovoj županiji te su autobusi označeni registarskim pločicama drugih područja, ističu u Centru.
Prema starom pravilniku potvrde je dobilo 27 autobusa s područja Istarske županije, no sada bi i ovi autobusi trebali zatražiti dozvolu po izmijenjenom pravilniku.
Najviše ugovora sklopljeno s Autotransom
Iako podaci govore da autobusi u Istri ne posjeduju važeće dozvole, prijevoznici tvrde suprotno. Jesu li im vozila prilagođena pravilniku, pitali smo u tvrtki Autotrans, koja je glavni prijevoznik školske djece na području Istre, posebice osnovnoškolaca. Naime, većina gradova koji su osnivači osnovnih škola ima sklopljen ugovor s Autotransom ili Istra-prometom iz Umaga, čiji je većinski vlasnik Autotrans.
Predsjednik uprave Autotransa Zvonko Krmpotić odgovorio je da ukupno 130 njihovih autobusa posjeduje potvrdu o ispunjavanju uvjeta za autobuse kojima se prevoze djeca. Međutim, nije odgovorio koliko ih s područja Istre posjeduje ovu potvrdu niti koliko sredstava dobivaju za prijevoz učenika osnovnih i srednjih škola te kolika je prosječna starost školskih autobusa.
- Nadležne inspekcijske službe i policijski službenici vrše nadzor i u svakom trenutku snosimo odgovornost za naš rad, kazao je Krmpotić.
I većina nadležnih u gradovima tvrdi da autobusi koji prevoze učenike imaju sve potrebne papire.
U Rovinju u osnovnim školama ima 164 učenika putnika, a Edita Sošić Blažević, v.d. pročelnika, ističe da su svi autobusi posebno označeni kao školski te da imaju potrebna odobrenja.
I u Gradu Labinu, gdje je 261 učenik putnik, ističu da prijevoznik Autotrans ima dozvolu za prijevoz učenika, a autobusi su prilagođeni novom pravilniku o sigurnosti školskih autobusa. Svi učenici koriste organiziran poseban prijevoz školskim autobusima, odnosno ne voze se redovnim linijama.
U umaške škole putuje 348 učenika s autobusima Istra-prometa. Ova tvrtka, po informacijama pročelnika Dimitrija Sušnja, od 20 vozila, 14 ih ima potvrdu o zadovoljavanju posebnih uvjeta za prijevoz školske djece.
U osnovnim školama čiji je osnivač Županija ukupno su 1.893 učenika putnika. Organiziran školski prijevoz koristi njih 1.760, a prijevoznici su Autotrans, Istra-promet Umag i Fils Medulin. Ostala 133 učenika voze se Pulaprometovim autobusima koji ne ulaze u kategoriju školskog prijevoza, a koriste ih učenici osnovnih škola Fažana i Medulin.
- Imamo puno povjerenje u nastojanje prijevoznika da sigurnost putnika, pogotovo školske djece, ne dovode u pitanje, u što smo se uvjerili u dosadašnjoj praksi. Smatramo da je prilagodba s novinama nužna, no iziskuje velika financijska izdvajanja za prijevoznike, što će zasigurno utjecati na financijsko poslovanje. Isto tako, smatramo da to nije isključivo problem osnivača koji osigurava prijevoz učenika, već je to problem na nivou države pa s obzirom na nadolazeću recesiju treba imati sluha za postupnu prilagodbu prema novom pravilniku, kazao je Mladen Dušman, pročelnik Odjela za obrazovanje, kulturu i sport.
Zanimljivo je da prema podacima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, na području Istre u 80 posto slučajeva učenici do škole putuju redovitim županijskim linijama Autotransa, na području grada Pule voze se gradskim linijama Pulaprometa, a svi ti autobusi ne podliježu novom pravilniku jer se njima, osim djece, koriste i odrasli.
Roditelji negoduju zbog neuređenih stajališta
Pravilnik o uvjetima koje moraju ispunjavati vozila koja prevoze djecu primjenjivat će se samo na posebne linijske prijevoze učenika koje, po podacima Ministarstva, obavljaju autobusi Autotransa, Istra-prometa, FILS-a, Minitursa, Golojka i TS-a Ljuština.
Kako objašnjavaju nadležni, samo autobusi koji organizirano prevoze djecu moraju ispunjavati nove, strože uvjete, dok ostali za javni prijevoz mogu voziti po starom, što znači u skladu s pravilnikom za vozila kojima se obavlja javni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe.
Od oko 15.000 osnovaca u Istri 3.000 ih do škole putuje oko pet kilometara, više od 2.000 ih dnevno prijeđe do deset kilometara, a 400-tinjak djece od škole koju pohađaju udaljeni su 11 i više kilometara. Pula, koja ima 11 osnovnih škola, ima najviše putnika - 1.266, a učenika-putnika na najduže staze najviše je na Pazinštini.
U OŠ Vladimira Nazora, koja uz matičnu školu u Pazinu, ima i područne u Cerovlju, Gologorici, Gračišću, Karojbi, Kašćergi, Lupoglavu, Motovunu, Svetom Petru u Šumi, Tinjanu i Trvižu trenutno je upisan 1.491 učenik, od kojih čak njih 886 ili 59,4 posto putuje. Pojedine područne škole (Gračišće, Karojba, Tinjan i Lupoglav) imaju čak više od 80 posto učenika putnika.
Grad Pazin je ove godine proveo istraživanje o zadovoljstvu prijevozom do škole i tom su prilikom anketirana 654 roditelja učenika putnika. Tek 27 posto roditelja smatra da su autobusi ispravni, 23 posto da su neispravni, a ostali ne znaju kakvo je stanje vozila. Najviše zamjerki roditelji su imali na autobusna stajališta koja nisu uređena, nisu natkrivena ili ih uopće nema. Također, po mišljenju velikog broja roditelja, organizacija nastave i odlazak učenika kućama su neusklađeni te oni gube previše vremena čekajući prijevoz.
- Na temelju dobivenih rezultata izradit će se detaljan plan mjera koje će obuhvatiti ne samo povećanu skrb o sigurnosti putovanja djeteta, već i infrastrukturni plan i program povećanja broja autobusnih stajališta. Izvršit će se reorganizacija mreža škola na Pazinštini te će se tada i preispitati postojeće mreže prijevoza, ističu nadležni u Gradu Pazinu.
Maša JERIN
Gradski autobusi bez pojaseva
Grad Pula ima sklopljen Ugovor o prijevozu učenika s Pulaprometom koji je lani za prijevoz učenika dobio 1,5 milijuna kuna iz decentraliziranih sredstava Ministarstva te nešto više od 267.000 kuna gradskog novca koji se odnosi na izvanredni prijevoz učenika iz Osnovne škole Veli Vrh u OŠ Centar. I za ovu godinu u Gradu očekuju sličan iznos troškova, s obzirom na to da se cijene nisu mijenjale.
Budući da je riječ o gradskim autobusima, Pulapromet nije obavezan prilagođavati svoja vozila novom pravilniku iako dobiva novac za prijevoz učenika. Time se u pitanje dovodi svrha pravilnika budući da ti autobusi mogu djecu prevoziti i bez sigurnosnih pojaseva te primjerice sedmogodišnjaci mogu stajati u vožnji, a u tzv. školskim autobusima to nije moguće.
Policijska kontrola
Glasnogovornica Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Marina Halužan ističe da je za inspekcijski nadzor autobusa kojima se organizira prijevoz djece nadležna policija koja će kontrolirati ima li određeni autobus dozvolu po novom pravilniku.
Inspekcija cestovnog prometa nema ovlasti takve autobuse isključivati iz prometa, a ni kažnjavati jer je ona nadležna samo za kontrolu imaju li autobusi dozvolu temeljem pravilnika za vozila kojima se obavlja javni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe.
- Za nepridržavanje propisanih uvjeta o posebnom linijskom prijevozu učenika inspekcija je ovlaštena poduzimati prekršajne i upravne mjere, što redovito u slučaju prekršaja i čini. Ukoliko autobusi nemaju potvrdu iz pravilnika o uvjetima koje moraju ispunjavati vozila kojima se prevoze djeca, za koji nije nadležna, inspekcija cestovnog prometa izvještava nadležnu policijsku upravu radi poduzimanja mjera iz njihove nadležnosti, objašnjava glasnogovornica.
Srednjoškolci koriste redovne linije
Od ukupno 2.082 učenika prvih i drugih razreda srednjih škola u Istri koji imaju pravo na besplatni prijevoz do škole, samo ih 157 putuje vlakom, a ostalih 1.925 autobusom. U prijevoz učenika uključeno je čak 14 prijevoznika, a jedan od njih je Brioni Pula.
- Imamo najmlađi vozni park u Hrvatskoj pa većina naših autobusa zadovoljava uvjete iz pravilnika o sigurnosti školskih autobusa. Srednjoškolci temeljem odluke Vlade putuju redovnim međugradskim linijama. Prosječna starost naših autobusa su četiri godine, vele u Upravi Briona.
Linijski prijevoz imaju Autotrans (858 učenika), Istra-promet Umag (337), Pulapromet (470), Brioni Pula (34), AP Varaždin (3). Za učenike koji ne mogu koristiti redovni prijevoz organiziran je poseban prijevoz kombijima i mini busevima: Loritrans Pazin (31 učenika), Trgotrans Karojba (13), Simonetti-Tours Poreč (13), Umag tours Umag (23), Šegon trans Tinjan (52), Ljuština prom Červar Porat (18), Ninitours Višnjan (21) Jedinica Labin (9) i Halicartours Umag (44)
- Ovi kombiji i mini busevi koji voze na linijama koje nemaju organiziran prijevoz moraju ispunjavati uvjete iz novog pravilnika, ističu u Istarskoj županiji, koja je osnivač srednjih škola.