ID o nalazu revizije: 'Sad je jasno da javnost nismo obmanjivali mi, nego gradonačelnik Edi Štifanić'

Lokalno
21.09.2015 10:13
D. Požarić
Sportska dvorana na Žatiki u vrijeme izgradnje
Sportska dvorana na Žatiki u vrijeme izgradnje
Izvješće Državnog ureda za reviziju na temu sportske dvorane na Žatiki bilo je glavna tema prošlotjedne konferencije za novinare Istarskih demokrata u Poreču. Njome su, rekao je tajnik podružnice Goran Gašparac , demantirali gradonačelnika Edija Štifanića koji ih je više puta optuživao da lažu, špekulacijama zastrašuju građane i obmanjuju javnost. -U predizbornoj kampanja baratali smo nekompletnim podacima o izgradnji, ali je procijenjena konačna cijena dvorane od 207 do 209 milijuna kuna bila prilično točna. Državna je revizija, naime, u lipu točno utvrdila iznos od 221.464.000 kuna, rekao je Gašparac optuživši gradonačelnika da taj ogromni, tri puta veći iznos od ugovorenog, godinama skriva od javnosti. Podsjetimo, ugovorena cijena radova bila je oko 72 milijuna kuna, a okončani obračun 111 milijuna, što znači da je izvedeno 54% više radova od ugovorenih.
Gašparčevo izlaganje možete poslušati ovdje: [dok1]
Stevo Žufić podsjetio je i na utjecaj tog posla na okruženje: Grad je za javne potrebe u sportu u 2013. uložio 6 milijuna kuna manje nego 2008. godine, prije početka izgradnje dvorane. Od tog je iznosa 3 milijuna kuna direktno manje dobio sport, dok se ostatak odnosi na zajedničke potrebe klubova. -Ako znamo da je dvorana u uporabi 6 godina i neka je godišnje bilo 5 milijuna kuna manje ulaganja u sport, to znači da su sportski klubovi oštećeni za oko 30 milijuna kuna. Grad je financiranje svoje promašene investicije prebacio na djecu i sportaše, što je žalosno i treba nas zabrinuti, rekao je Žufić, podsjetivši kako je Grad za dvoranu bankama dužan još 99 milijuna kuna glavnice, bez kamata.
Žufićevo izlaganje možete poslušati ovdje: [dok4]
Tajnik porečke podružnice ID-a Vladimir Sladonja također je komentirao nalaz revizije za kojeg je oporba doznala iz medija, budući na prethodnoj sjednici Gradskog vijeća nije niti spomenut. Iako su rezultati bili očekivani, ovako na jednome mjestu djeluju šokantno, jer su vladajući tvrdili da će dvorana ukupno koštati od 154 do 158 milijuna kuna, rekao je Sladonja.
-To je najbesmisleniji projekt u novijoj povijesti Poreča, od 1945. naovamo jer se, pokazala je revizija, u njega ušlo bez investicijske studije. Osim toga, dvorana nije naša, nego je izgrađena na državnom zemljištu za koje još i plaćamo naknadu za pravo građenja kaže Sladonja i dodaje: -Kad je ugovor o darovanju potpisan sa Sanaderovom Vladom, novcem od zemljišta koje je država darovala gradu u zoni Fazinka trebali su biti izgrađeni vrtić i škola, dovršena obilaznica, izgrađen uređaj za pročišćavanje na Červaru te dovršena rekonstrukcija povijesne jezgre, a napravljena je samo dvorana.
Sladonja je ponovio svoj stav da od javno-privatnog partnerstva na školi Finida neće biti ništa, iako je gradonačelnik najavljivao početak izgradnje u rujnu ove godine, a početak nastave sljedeće. -Sada dolaze izbori, pa od toga vjerojatno neće biti ništa, a mi i dalje ne znamo kako ćemo sagraditi školu, iako smo to trebali napraviti novcem kojeg nam je država poklonila, rekao je Sladonja, posebno naglasivši kako je gradonačelnik Štifanić u više navrata govorio da smo dvoranu dobili besplatno, iako znamo za nju plaćamo dva kredita, jedan od 111, a drugi od 75 milijuna kuna.
Tajnik porečkih Istarskih demokrata podsjetio je kako su više puta pozivali na ozbiljnu raspravu o tom "kamenu oko vrata" čiji će troškovi održavanja ubuduće još i više rasti jer dvorana stari. Sadašnji su troškovi održavanja, utvrdila je Državna revizija, zaradom od korištenja dvorane pokriveni sa samo jedan posto. -Korištenje dvorane je nikakvo, njome se ne upravlja nikako, a besplatno se nudi za Vinistru, sajmove i koncerte, dok gradonačelnik cijelo vrijeme odbija raspravu o tome i tvrdi da je to najbolji objekt u Poreču. No, revizija ga demantira, odlučan je Sladonja čije izlaganje možete poslušati ovdje: [dok2]
-Kad smo ukazivali na problem, prozivani smo da manipuliramo informacijama. Ovo je eklatantan dokaz da nismo govorili napamet, nismo imali zle namjere niti smo bili politikanti, nego smo željeli ukazati na nešto što je sada potvrdio nalaz revizije, rekao je Rodoljub Kosić podsjetivši kako se ništa nije dogodilo nakon njihovog prijedloga za tematskom sjednicom gradskog vijeća o sportu. Razlog za njeno sazivanje je, kaže, utjecaj dvorane na okruženje, zbog kojeg su se ulaganja u sport gotovo prepolovila. Osim toga, dvorana je prevelika, jer je građena za potrebe Svjetskog prvenstva u rukometu. Usprkos tome, sve su se važnije rukometne aktivnosti umjesto u Poreč preselile u Umag.
Kosićevo izlaganje možete poslušati ovdje: [dok3]

Projektiranje, izgradnja i nadzor ugovoreni direktnom pogodbom

-Pokrov dvorane ugovoren je neposrednom pogodbom jer je pogrešno isprojektiran, a radilo se o 16 milijuna kuna, dodao je Vladimir Sladonja nekoliko misli na svoje izlaganje, rekavši kako su tri osobe doslovno sjele u automobil i otišle u Italiju pregovarati oko poslova. Jednako tako, u dvoranu je ugrađeno i 50 tona čelika krovne konstrukcije više nego je stajalo u projektu, što Istarski demokrati smatraju sumnjivim.
Kao kuriozitet izgradnje dvorane na Žatiki Sladonja je naveo činjenicu da Vlada Ive Sanadera svojom odlukom omogućila ugovaranje poslova na izgradnji dvorane direktnom pogodbom, pa je tako sve ugovoreno na temelju samo dvije ponude, od kojih je jedna bila fiktivna. Nadzor i projektiranje su također, prema njemu, ugovoreni direktnom pogodbom, pa se Sladonja pita zbog čega se revizija toga nije dotaknula.
-Svatko tko se i malo razumije u građevinarstvo zna da nešto smrdi u priči u kojoj se kod izgradnje novog objekta ugovori 72, a na kraju to ispadne 112 milijuna kuna, rekao je. Dodatak njegovu izlaganju možete poslušati ovdje: [dok5]
(dp)
© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti