I u novim zgradama dimnjaci su neispravni

Istra
19.02.2004 00:00
Izvor: Novigradski list
D. Požarić
1
1

Josip Crleni i Željko Kondžić rovinjski su dimnjačari s koncesijom za brigu o novigradskim dimnjacima
Čistiti ili ne čistiti dimnjak, pitanje (ni)je sad. Održavati dimnjak čistim znači pozvati dimnjačare u goste najmanje dva puta u godini, u sezoni grijanja i loženja te nakon gašenja posljednje zimske vatre u ložištu peći.

Domaćinstva moraju u sezoni grijanja, od prvog listopada pa do 31. travnja, dva puta očistiti dimnjake, veli Josip Crleni, dimnjačar i vlasnik dimnjačarske tvrtke «Crleni» d.o.o iz Rovinja koja ima gradsku koncesiju za čišćenje dimnjaka na novigradskim krovovima. Neobaviještenost građana o važnosti održavanja dimnjaka je prilična, veli Crleni. Napokon, Zakon o protupožarnoj zaštiti i komunalnom gospodarstvu je jasan i nalaže da lokalna samouprava mora donijeti Odluku o obaveznom čišćenju dimnjaka. No, kada pozvonimo na vrata stanova ili obiteljskih kuća vrata nam se vrlo često ne otvaraju s obrazloženjem da će vlasnici domaćinstva sami očistiti dimnjake. Takva mogućnost naravno postoji no u praksi pojedinci koji nisu educirani i nemaju potreban alat, dimnjak ne znaju i ne mogu očistiti. Svaka improvizacija vrlo često prouzrokuje neželjene nesreće.

U navode dimnjačara Josipa Crljenog, s kojim smo, u društvu Željka Kondžića njegovog partnera, a u privatnoj svakodnevici i muža njegove kćeri, razgovarali o nerazumijevanju građana o potrebi održavanja dimnjaka, uvjerili smo se i sami prije mjesec dana kada smo jedne noći u prosincu pozvonili na vrata jednog stana u Novigradu htijući obavijestiti stanara odnosno vlasnika da mu «iznad glave» gori dimnjak. Ne da smo dobili zahvalu za tu korisnu obavijest, već nam je «vlasnik» dimnjaka pred nosom zatvorio vrata negodujući za smetanje u gluho doba noći izražavajući pri tom i nevjericu da je to moguće. Kada su nakon kratkog vremena ponovno na ista vrata pokucali vatrogasci i policajci želeći u stanu provjeriti nije li se požar proširio i na dimovodnu cijev u stanu, reakcija nevjernog stanara bila je ista.

Dimnjaci na kućama u Novigradu su u lošem stanju a nerijetko su i dimnjaci na novim zgradama neispravno izgrađeni, upozorava Crleni. Pri tom vlasnici ili investitori gradnje nemaju ni dimnjačarski atest za dimnjake, pa s tog naslova kuće ne bi smjele dobiti ni uporabnu dozvolu. Najčešće takve propuste nitko ne registrira niti kažnjava.

Dimnjaci su prilikom gradnje najčešće predimenzionirani, «preširoki» i nemaju «cuga», pa ogrjev u ložištu ne sagorijeva dobro. Posljedica toga je kondenzacija i stvaranje smole koja najčešće sužava dimovodnu cijev. Vrlo često dolazi i do začepljenja što može dovesti i do eksplozije dimnjaka. Zapaljenje smole u dimnjaku pri čemu se stvara kako je naglasio dimnjačar Crljeni temperatura od čak 800 stupnjeva Celzija najčešće prouzrokuje i zapaljenje dimnjaka a tada dolazi i do požara krovišta.

Nerijetko, kako su naglasili dimnjačari koji u Novigradu vode brigu o ispravnosti i čistoći dimnjaka, dimnjaci u Novigradu nemaju protuvjetrene kape.

U krajevima gdje često ima vjetra takve kape na dimnjacima su obavezne jer one sprječavaju vraćanje dima prema ložištu, veli Crljeni.
Sve češća uporaba plinskih instalacija, grijalica i bojlerskih ložišta te vrlo često pogrešno spajanje na dimnjak mogu imati fatalne posljedice.

Dimnjak na koji je spojeno plinsko grijanje mora biti visok najmanje četiri metra. Produžavanje i «hvatanje» potrebne visine dimnjaka dogradnjom cijevi od salonita je loš potez jer se takvom dogradnjom najčešće suzuje dimovodna cijev što može prouzročiti tragediju, upozorava Crljeni.
Posebno opasno može biti nestručno montiranje fasadnih plinskih bojlera, osobito probijajući dimovodne otvore na zidovima na kojima se nalaze prozori ili vrata.

To je posebno opasna montaža, veli Crljeni. Fasadni bojleri smiju se montirati samo na «slijepe» zidove, koji nemaju nikakvih otvora, jer u protivnom prilikom vjetrovitih dana sagorijevanjem plina, «dim» odnosno monoksid ulazi kroz prozore ili vrata u prostorije stana što može biti jako opasno po život.
Redovito čišćenje dimnjaka posebno je važno. Čišćenje dimnjaka u sredini sezone i po završetku loženja je dimnjačarsko pravilo. Tri ekipe dimnjačara tvrtke «Crljeni», koja ima koncesiju za čišćenje dimnjaka u Novigradu, dostupne su na svaki poziv. Osim što sami obilaze domaćinstva i gospodarske tvrtke na intervenciju dolaze i na poziv uz dogovor o terminu čišćenja dimnjaka.
© 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti