Gospodarenje porečkom marinom: Tvrtka Hegra osporava dodjelu koncesije gradskom poduzeću
Marina Poreč raspolaže sa 129 vezova u moru (foto: arhiva)
Vijećnik oporbenog HDZ-a Dražen Prgić tražio je na proteklom gradskom vijeću više informacija o problemima s koncesijom za Marinu Poreč, koju je gradskom poduzeću Usluga odobrilo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, a temeljem javnog natječaja koji je Grad Poreč proveo još krajem 2018. i početkom 2019. Tvrtka Hegra, međutim, putem upravnog suda osporava koncesiju. Riječ je o poduzeću iz Viškova koje je na natječaju također konkuriralo za gospodarsko korištenje Marine Poreč.
-Rekao bih ne da ja moram informirati gradsko vijeće, nego Vi trebate to kvalitetnije učiniti, odgovorio je gradonačelnik Loris Peršurić (IDS). -Imam informacije od samih ljudi, firme koja tuži državu, koji se u više navrata prešetavaju s Vama po marini, a onda dođu u Uslugu i, naravno, svako toliko tuže državu. Trenutno je po tko zna koji put ta firma tužila državu, na što se država žalila i naravno, nekakav sudski proces je u tijeku. Kako će to završiti treba pitati Ministarstvo. Mislim da treba sve biti po zakonu. Ako je to još jedan način da se nešto gradsko i javno uzme u privatne ruke, mi smo protiv, rekao je Peršurić.
Kronologija dodjele koncesije gradskom poduzeću
Kako je Parentium izvijestio, u veljači 2019. je nakon burne rasprave gradskog vijeća kao
najbolja ponuda za gospodarsko korištenje Marine Poreč
odabrana ona gradskog poduzeća Usluge. Gradski komunalac je i do tada upravljao marinom s 129 vezova, na temelju 20-godišnjeg ugovora o koncesiji iz 1998.
Hegra d.o.o. iz Viškova je
na javnom natječaju ponudila financijski izdašniji paket
, no po obrazloženju gradskog Stručnog povjerenstva za koncesiju na pomorskom dobru, koje je otvorilo i analiziralo ponude, Hegra nije dokazala da raspolaže potrebnim tehničkim, stručnim i organizacijskim sposobnostima.
Predstavnici Hegre prisustvovali su tada sjednici
, ali se vijeću nisu obratili s govornice, iako je oporba tražila da im se to omogući.
Nezavisni vijećnik Maurizio Zennaro tada je konstatirao kako je, pregledavajući materijale za sjednicu, prvo stekao dojam da ta tvrtka nema kapaciteta za upravljanje porečkom marinom - spominjalo se da je u trenutku podnošenja ponude imala dvoje zaposlenih i male prihode te bila registrirana za uzgoj bobičastog i orašastog voća. Međutim, položila je 100 tisuća eura jamčevine što je, po uvjerenju oporbe, bio razlog više da im se omogući da se obrate vijeću i detaljnije predstave svoje planove. Prgić je tada ocijenio kako se radi o o “još jednom natječaju na IDS-ov način, u kojem se očito pogoduje gradskom poduzeću".
Hegra je kasnije pokrenula spor protiv Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te je Upravni sud u Rijeci lani u studenom poništio rješenje Ministarstva te s njim povezana rješenja i odluke gradskog vijeća Poreča. Predmet se vraća prvostupanjskom tijelu na ponovni postupak.
U Marini Poreč poslovi teku bez prekida, lani ostvaren prihod od 2,5 milijuna kuna
U međuvremenu, u Marini Poreč poslovi teku neometano, a Usluga izvršava sve obaveze iz koncesijskog ugovora. “Nije došlo ni do kakvih zastoja u radu marine, ni promjena u odnosu na uobičajene aktivnosti, a to je ne samo održavanje i upravljanje marinom, već i plaćanje koncesijskih naknada prema davatelju koncesije,” rekao je ovih dana direktor Milan Laković na upit Parentiuma.
Vezovi se i dalje uredno ugovaraju i naplaćuju - godišnji za plovila koja su dulje u marini te mjesečni, tjedni i dnevni koji se korisnicima izdaju po potrebi. U njoj je stalno zaposleno petero ljudi iz Poreča i okolice, a ljeti se sezonski zapošljava još jedna osoba. Lani je od gospodarskog korištenja marine ostvareno oko 2,5 milijuna kuna.
-Nema prekida ni opstrukcija, sve funkcionira normalno. Naši korisnici ne vide nikakvu promjenu. Razlika u odnosu na ranije je da smo koncesiju nekad plaćali 80 tisuća kuna, sada plaćamo oko 560 tisuća kuna, rekao je Laković.
Iz presude Upravnog suda vidljivo je da je Usluga kao zainteresirana strana u ovoj priči također angažirala odvjetnike. Laković kaže da je očekivano da Hegra kao nezadovoljna strana koristi sve pravne mogućnosti koje ima na raspolaganju. “Ne bih htio špekulirati kako će proces na kraju završiti, no realna istina je da je marinu izgradio Grad Poreč zajedno s komunalnim poduzećem, da je temeljem novih zakona potrebno dodijeliti koncesiju, i da se postupalo po zakonu.” (dp/dm)
Prgić: Jeste li legalizirali sporne dijelove nekretnine? Peršurić: Objavite imovinsku karticu
Vijećnik Prgić je tražio i odgovor na gradonačelniku ranije upućeno pitanje koje se “odnosilo na bespravno izgrađeni objekt u dijelu nekretnine” u kojem Peršurić živi. Ustvrdio je da tada nije dobio odgovor. “Građane zanima jeste li Vi to od postavljanja pitanja do danas legalizirali.”
Peršurić je odvratio vijećniku kako mu je odgovorio već onda kada je postavio pitanje.
-Nisam još nikad gradio kuću, možda jednom i hoću. Vi očito znate više od mene, ali kako god, da svi čuju: živim u legalnom objektu. Moja imovinska kartica je na webu. Dajte je i Vi, ja Vas molim, sa svim svojim prihodima, objavite sve što imate. Još Vas jednom pozivam da to učinite, odvratio je gradonačelnik.
-Niste odgovorili na pitanje jeste li legalizirali objekt u kojem živite. Time mi ostavljate prostor još godinu dana čekati da mi odgovorite na pitanje. Možemo li zaključiti da je ono što je bespravno bilo izgrađeno, sada legalizirano? Peršurić je na to odgovorio potvrdno, na čemu mu je Prgić zahvalio.