Glasu Istre ocjena vrlo dobar
Glas Istre je daleko najčitanija novina u Istri
Glas Istre su daleko najčitanije novine u Istri, pokazalo je istraživanje agencije Puls koje je naručio naš list. Istraživanje je provedeno od 27. rujna do 9. studenog 2008. na reprezentativnom uzorku od 596 čitatelja. Ono je pokazalo da Glas Istre ima 70 posto redovnih čitatelja, od čega 46 posto onih koji čitaju naš list barem pet puta tjedno, dok 24 posto to čini tri do četiri puta tjedno.
Iako redovno čitaju, naše novine čitatelji nešto rjeđe kupuju. Naime, 28 posto ispitanika kupuje Glas Istre barem pet puta tjedno, dok ih 66 posto to čini barem jednom tjedno. Poznato je da Glas Istre ima stalne čitatelje, što je potvrdilo i ovo istraživanje. Po navici naše novine kupuje čak 73 posto ispitanika, 12 posto ih to čini zbog naslovnice, a tek pet posto odluči se na kupovinu radi nekog priloga.
Najčitanije istarske teme
Velika većina čitatelja nema određeni dan kada kupuje dnevne novine. Ispitanici očito vole sami kupiti svoj primjerak novina, jer to čini njih 61 posto. U 17 posto slučajeva to za njih učini drugi član kućanstva, a tek devet posto njih pročita novine dostupne na javni mjestima (u kafićima).
Čak 73 posto čitatelja ima dobar opći dojam o Glasu Istre. Njih 34 posto ocijenilo je naše novine s odličnom ocjenom, dok je njih 60 posto dalo ocjene vrlo dobar i dobar. Ocjenu nedovoljan dao je tek jedan posto ispitanika. Glas Istre su s prosječnom ocjenom 4,04 najbolje ocijenjene dnevne novine među ispitanicima, a 52 posto čitatelja smatraju ih najboljim dnevnim novinama u Hrvatskoj. Kao najvažniji razlog zašto im je Glas Istre najbolji list, ispitanici uglavnom navode njegov regionalni karakter. Čitatelje, očito, u Glasu Istre najviše zanimaju lokalne teme i informacije iz Istre.
Većina čitatelja podjednako čita Glas Istre kao i prije godinu dana. Njih 17 posto to čini rjeđe, a 11 češće. Više od 50 posto ispitanika smatra da je kvaliteta Glasa Istre ostala ista kao i prije godinu dana, 27 posto ih smatra da se poboljšala, dok 11 posto smatra da je došlo do pogoršanja.
Zanimljivo je da je ispitanicima najmanje bitno da dnevne novine bude u suglasju s njihovim političkim stavovima, a da im je pritom najvažnije da su u novinama objavljene potpune informacije te da se brzo reagira na neku vijest. Što se tiče Glasa Istre, 69 posto ispitanika smatra da se u našim novinama brzo reagira na vijesti u usporedbi s drugim novinama. Više od pedeset posto njih Glas Istre doživljava i kao zabavne novine, kao list koji šalje svoje izvjestitelje na mjesto događaja, dok 64 posto njih smatra da naše novine nude potpune informacije. Ispitanici, međutim, ne doživljavaju Glas Istre kao novine u kojima rade javnosti poznati urednici i novinari.
Naše novine po njima nisu ni politički nepristrane, niti su u suglasju s njihovim političkim stavovima. Upravo je politička nepristranost važna čitateljima srednjih godina (između 30 i 44 godina starosti), a većina njih ne doživljava Glas Istre kao politički nepristran list.
Naši čitatelji su većinom zadovoljni izborom tema u Glasu Istre. Najviše ih zanimaju lokalne, istarske teme (84 posto), događaji dana (86 posto), pulske teme (69 posto) te teme s crne kronike (65 posto). Najmanje ih, pak, zanimaju vanjska politika, vijesti s estrade, znanost i tehnologija te, zanimljivo, oglasi za radna mjesta. Ono što ih zanima to ispitanici i čitaju. Naime, njih 84 posto čita istarske teme, crnu kroniku 69 posto, pulske teme 72 posto, a najmanje znanost i tehnologiju te vanjsku politiku.
Iako su istarske teme, prema svemu sudeći, najzanimljivije našim čitateljima, visokoobrazovani čitatelji manje su zadovoljni tretmanom tih tema, dok neki ispitanici smatraju da su one dobro obrađene (uglavnom je riječ o umirovljenicima). Dio čitatelja bi želio da Glas Istre objavljuje i neke teme kojih danas nema u novinama. Općenito se to odnosi na neke lokalne teme, ali i na »lakše« zabavne teme te ugodne vijesti.
Većina čitatelja smatra da bi omjer članaka o događajima iz Istre i ostatka Hrvatske trebao ostati isti, 39 posto misli da bi trebalo biti više lokalnih vijesti, a tek četiri posto bi željelo čitati više tekstova o događajima iz Hrvatske i svijeta.
La kost najpopularniji prilog
Od tjednih priloga ispitanici najradije čitaju TV7 i La kost, a iza njih slijede Sport, Dom, Zoom, Auto moto, Mediteran, dok je na posljednjem mjestu gospodarski prilog Trezor, kojeg 56 posto čitatelja nikada ne čita. Prosječna ocjena kvalitete priloga govori da je najbolji prilog La kost, koji je ocijenjen s 4,4, dok je Trezor dobio najnižu ocjenu 3,7. Samo 14 posto ispitanika smatra da bi Glas Istre trebao pokrenuti i neke druge tematske priloge, dok ih 43 posto smatra da ne treba. No, 60 posto ispitanih čitatelja tvrdi da prilozi Glasa Istre uopće ne utječu na njihovu odluku o kupovini novina, dok tek četiri posto kupuje novine upravo zbog priloga.
U Glasu Istre, sudeći prema odgovorima čitatelja, nema novinara-zvijezda. Čak 50 posto ispitanika, naime, nije se moglo sjetiti nijednog imena novinara. Tek kad su im navedena neka od imena, rezultat je bio nešto bolji. Pri spontanom prisjećanju imena koja su čitatelji najčešće navodili su Goran Prodan, Bojan Žižović, Zoran Angeleski i Davor Šišović, dok su kod čitanja imena najviše prepoznavali Danijela Načinovića, Bojana Žižovića, Gorana Prodana, Zorana Angeleskog, Milana Rakovca i Davora Šišovića. Najbolje ocijenjeni novinari i kolumnisti Glasa Istre su Davor Šišović, Milan Rakovac, Danijel Načinović, Kristijan Klarić, Giuliano Libanore i Goran Prodan.
Kada se od ispitanika tražilo da izdvoje samo jednog novinara ili kolumnista Glasa Istre, dvije trećine njih nije se moglo opredijeliti, dok je neznatan broj izdvojio Milana Rakovca, Bojana Žižovića, Zorana Angeleskog, Danijela Načinovića i Davora Šišovića. Većina ispitanika (njih 55 posto) smatra da je kvaliteta novinara Glasa Istre podjednaka onima iz drugih dnevnih novina, 13 posto njih kaže da je autorska kvaliteta veća u Glasu Istre, dok njih 11 posto smatra da je lošija nego u drugim novinama.
»Neutjecajne« nagradne igre
Naši čitatelji najviše vole pročitati kratke vijesti i reportaže, pokazalo je istraživanje. Uglavnom pozitivan stav imaju i o komentarima, kolumnama i intervjuima, dok najmanje vole čitati duže članke. Isto se ponovilo i kad ih se pitalo o kvaliteti članaka. Dakle, najvišu ocjenu daju kratkim vijestima i reportažama, a najmanju dužim člancima. Ispitanici bi u Glasu Istre htjeli vidjeti više kratkih vijesti i reportaža, ali i komentara te intervjua. Više kolumni bi htjelo čitati njih 19 posto, dok njih deset posto smatra da bi takvih članaka trebalo biti manje.
Zanimljivo je da nagradne igre koje objavljujemo uopće nemaju utjecaja na odluku o kupovini Glasa Istre kod 77 posto ispitanika, kod 16 posto njih imaju mali utjecaj, a tek tri posto čitatelja kupuje naše novine upravo iz tog razloga.
Većina ispitanika (56 posto) uglavnom je zadovoljna sadašnjim izgledom naših novina, no tek manji postotak (11 posto) je izrazito zadovoljan. Gotovo isto toliko ispitanika (10 posto) izrazito je nezadovoljno izgledom Glasa Istre. U odnosu na konkurenciju, ispitanici smatraju da naše novine ne izgledaju ništa lošije, njih 26 posto misli da je Glas Istre bolji, a 17 posto ga doživljava lošijim.
Isto vrijedi i za fotografije objavljene u Glasu Istre. Dakle, 54 posto ispitanika smatra da su one uglavnom dobre, četiri posto ih smatra izuzetno dobrima, dok 11 posto iskazuje nezadovoljstvo kvalitetom fotografija. Za 59 posto njih sadašnja količina objavljenih fotografija je optimalna, a 34 posto ih navodi da bi ih trebalo biti više.
Što se tiče reklama i plaćenih oglasa, stav ispitanika je tu u potpunosti podijeljen. Naime, 30 posto njih ima negativan stav o tom sadržaju, dok ih 28 posto pozitivno doživljava takve sadržaje. Internetsko izdanje Glasa Istre svakodnevno posjećuje sedam posto čitatelja koji koriste internet, 11 posto ih to čini tri do četiri puta tjedno, a 13 posto jednom do dvaput tjedno. Najviše njih bi htjelo vidjeti tehnička poboljšanja naših novina na webu.
Novine se kupuju na kioscima
Istraživanje agencije Puls pokazalo je da se novine uglavnom kupuju na kioscima (70 posto), a manje u trgovinama (19 posto). Izrazito malo ispitanika novine kupuju na benzinskim postajama i u velikim trgovačkim centrima (po jedan posto). Naši čitatelji dnevne novine većinom kupuju na kioscima Glasa Istre i Tiska.
Butiga ispred drugih oglasnika
Butigu, kao posebno tjedno izdanje Glasa Istre posvećeno malim oglasima čita 58 posto ispitanika. Njih pet posto to čini svaki tjedan, dok ga 35 posto prati jednom mjesečno. Na pitanje čitaju li češće neki drugi oglasnik, čak 89 posto njih odgovorilo je negativno. Oglasnikom Butiga je zadovoljno 72 posto čitatelja.
Lijevo orijentirani čitatelji
Naši čitatelji su prema političkom svjetonazoru uglavnom lijevo orijentirani. Naime, njih 49 posto se svrstalo od centra prema lijevo, dok je tek 6 posto desno orijentirano, a 44 posto nije se znalo ili htjelo opredijeliti. Zanimljivo je da većina naših čitatelja u puno većoj mjeri ima pozitivan stav prema socijaldemokraciji (43 posto), nego prema regionalizmu (28 posto). Izrazito negativan stav o fašizmu ima čak 83 posto ispitanika.