EU Projekt Poreč u završnoj fazi

Lokalno
24.12.2020 10:08
D. Požarić
Napisala: Kristina Flegar
Fotografije: Parentium arhiva i Odvodnja Poreč
U završnoj je fazi EU projekt Poreč – sustav odvodnje s uređajima za pročišćavanje otpadnih voda, započet 2018. godine. Radi se o najznačajnijoj infrastrukturnoj investiciji na području Poreštine, koja će doprinijeti očuvanju okoliša, podzemnih voda i čistoće mora. Iz gradskog poduzeća Odvodnja Poreč d.o.o. doznajemo da je od ugovorenih 293 milijuna kuna dosad ostvareno oko 210 milijuna, ili približno 72 posto (sufinanciranih s 219 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija).
Projekt uključuje izgradnju četiri uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, s ukupnim kapacitetom za 137.500 domaćih stanovnika i turista (Lanterna, Poreč sjever - Saladinka, Poreč jug - Mornarica i Vrsar - Petalon) te postrojenja za solarno sušenje i kompostiranje mulja. Čelnicima Odvodnje Poreč uputili smo pitanja o detaljima ovog projekta, penalima od 54 milijuna kuna zbog utvrđenih nepravilnosti u postupku javne nabave (koje ovo poduzeće opovrgava sudskim putem) te mogućem poskupljenju računa za građane.
- Radovi na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda i postrojenjima za solarno sušenje i kompostiranje mulja u završenoj su fazi, odnosno vrši se instalacija upravljačke automatike, dovršavaju strojarski radovi te je u tijeku uređenje prometnih i ostalih površina, hortikulturno uređenje lokacija i opremanje unutrašnjosti objekata. Prema vremenskom planu, dovršetak radova na postrojenjima očekuje se između siječnja (Lanterna) i sredine 2021. godine (Vrsar), nakon čega slijedi probni rad u trajanju od godine dana za svaku pojedinačnu lokaciju, izvijestili su nas o detaljima iz Odvodnje.
- Za ilustraciju razmjera ovog značajnog građevinsko-tehnološkog obuhvata dovoljno je napomenuti da se uređaji za pročišćavanje izvode na pet lokacija, na ukupnoj površini od 70 tisuća četvornih metara, da je za smještaj objekata iskopano 68 tisuća prostornih metara zemlje i kamenja, a za njihovu izgradnju izliveno 18 tisuća prostornih metara betona najviše klase čvrstoće i utrošeno dvije tisuće tona tona armaturnog čelika. U uređaje za pročišćavanje otpadnih voda implementira se najmodernija tehnologija membranskog bioreaktora, Za funkcionalnost uređaja potrebno je ugraditi više od osamsto komada strojarske opreme, kao što su fina sita, mikrosita, pjeskolovi, mastolovi, puhala, kazetne membrane i drugo što na posljetku kao rezultat daje vodu spremnu za ponovnu upotrebu, odnosno resurs, a ne otpad, ističu nadalje.
[slika2]
Na pitanje što Poreč i njegovi građani dobivaju ovim projektom te zašto je on važan, iz Odvodnje kažu da je projekt od iznimnog značaja prvenstveno radi modernizacije sustava odvodnje, kako bi osigurali siguran i čist okoliš, očuvali prirodne resurse za buduće naraštaje i podigli standard kvalitete života stanovnika ovog područja te ujedno stvorili temelje za razvoj visoko kvalitetne turističke ponude. “Poreč je lider hrvatskog turizma, a kvalitetna komunalna infrastruktura jedna je od najbitnijih sastavnica ponude ekološkog odredišta”, zaključuju.
- Prikupljena otpadna voda pročišćavat će se na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda do stupnja koji omogućuje njezinu ponovnu uporabu. Tako pročišćena voda koristit će se za zalijevanje zelenih i poljoprivrednih površina, za pranje i ispiranje izgrađenih kanalizacijskih sustava prilikom redovnog održavanja, za pranje javnih površina, za potrebe protupožarne zaštite, za zalijevanje sportskih terena bez daljnjeg opterećivanja sustava vodoopskrbe. Isto tako, mulj nastao kao nusprodukt pročišćavanja voda, postupkom kompostiranja pretvarat će se u resurs koji će se moći koristiti u poljoprivredi, napominju također.
- Dovršenjem prve faze projekta omogućeno je priključenje više od 90 posto kućanstava Poreštine na sustav javne odvodnje. Time će onečišćenja koja nastaju otpadnim vodama biti gotovo eliminirana, a razina brige za okoliš na našem području značajno unaprijeđena. Također, smanjiti će se onečišćenje tla i podzemnih voda, čime će biti povećane i mogućnosti u razvoju ekološki prihvatljivog poljoprivrednog uzgoja. Povećat će se rekreacijske vrijednosti područja i poboljšati higijenski uvjeti u priobalnim vodama. Percepcija "čistog mora" i "ekološke svijesti" dodatno će se pojačati i imat će pozitivan utjecaj na atraktivnost područja kao turističke destinacije, objašnjavaju.

Zaduženje od 46 milijuna kuna

Čelnicima Odvodnje smo uputili i pitanje o zaduženju od šest milijuna eura (oko 46 milijuna kuna) kod Europske banke za obnovu i razvoj, za koje je ovo poduzeće dobilo odobrenje porečkog Gradskog vijeća. Zanimalo nas je je li ono ostvareno i, ako nije, u kojem će roku to biti napravljeno.
- Radi pravovremenog osiguranja sredstava za uspješnu realizaciju projekta, Odvodnja Poreč d.o.o. je 8. travnja 2019. godine uputila Banci (EBRD) zahtjev za izdavanje pisma namjere kojim bi se društvu Odvodnja Poreč d.o.o. osiguralo dodatnih 45 milijuna kuna, a sve u cilju neometane provedbe projekta. To je učinjeno prvenstveno iz razloga što su nadležna kontrolna tijela počela provoditi ustege po izrečenim financijskim ispravcima, iako donesene odluke nisu pravomoćne, već su na iste uloženi prigovori i u tijeku su postupci pred nadležnim sudovima i institucijama.
[slika3]
Nakon višemjesečnih pregovora uprave društva kako bi se ishodili što povoljniji uvjeti kreditiranja te po dobivanju potrebnih suglasnosti Nadzornog odbora, Skupštine društva, Gradskog vijeća Poreča i Ministarstva financija, 5. lipnja 2020. godine potpisan je izmijenjeni i preinačeni ugovor u odnosu na ugovor o kreditu od 22. prosinca 2015. te ugovor o potpori od strane Grada Poreča. Odobren je dodatni kredit u iznosu od šest milijuna eura, s rokom otplate od 10 godina te uključene dvije godine počeka i osam godina za otplatu glavnice.
U 2020. godini podnesena su dva zahtjeva za isplatu sredstava kredita u ukupnom iznosu od 3,8 milijuna eura. Daljnje povlačenje sredstava iz kredita ovisit će o dinamici okončanja radova na projektu. Otplata anuiteta kredita bit će osigurana iz naplaćene naknade za razvoj sustava javne odvodnje u budućim razdobljima, stoji u odgovoru Odvodnje.
Ima li novosti po pitanju 25-postotne financijsk e korekcij e Europske komisije, vrijedne 54 milijuna kuna, koju su Odvodnji formalno odredile Hrvatske vode zbog utvrđenih nepravilnosti u postupku javne nabave? U kojoj su fazi sudski postupci kojima Odvodnja dokazuje da je u pravu i odbacuje korekciju?
- Prvotno su tijela u sustavu kontrole projekata, prije svega Hrvatske vode, zatim i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, izdala očitovanja kojima predlažu ukidanje financijske korekcije, dok je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije smatralo da se financijska korekcija treba smanjiti s 25 na pet posto, da bi kasnije navedene institucije promijenile mišljenje i odredile financijsku korekciju od 25 posto. Zbog navedenog, ali i sličnih postupanja na području cijele Hrvatske, pri čemu su izrečene brojne nelogične korekcije, Odvodnju Poreč je podržala i Hrvatska grupacija vodovoda i kanalizacije, koja je u više navrata upozoravala nadležne institucije na propuste u sustavu upravljanja projekata te podržava stav da se pravda, ukoliko bude potrebno, potraži i pred Europskim sudovima.
Po pitanju financijske korekcije od 25 posto, Odvodnja Poreč je nakon odbijanja žalbe od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU), postupak uputila na rješavanje ispred Upravnog suda u Rijeci. Upravni sud je donio više presuda kojima je poništavao rješenja MRRFEU, međutim, Ministarstvo je po presudama pokretalo žalbene postupke te kontrolna tijela i dalje vrše sustegu financijskih sredstava. Postupak se i dalje vodi na Visokom upravnom sudu te Odvodnja Poreč koristi sve raspoložive pravne lijekove kako bi se poništila odluka o utvrđenoj nepravilnosti i ukinula ili eventualno umanjila financijska korekcija.
[slika4]
Ova nepravilnost bila je predmet i sudskog postupka koji je vodio Prekršajni sud u Puli, Stalna služba Poreč, a koji je donio presudu kojom se Odvodnja Poreč kao društvo i direktor Milan Laković kao odgovorna osoba oslobađaju optužbi. Spomenuta presuda je pravomoćna. Iz ovoga se može zaključiti kako posrednička i upravljačka tijela u svojoj odluci nisu poštivala sudsku presudu kao odluku nacionalnog sudbenog tijela. Ista tijela u žalbenom postupku nisu poštivala niti vlastite prethodne stavove i odluke kada su na argumentirani prigovor Odvodnje Poreč utvrdile nepostojanje razloga za određivanje financijske korekcije, odgovorili su iz Usluge.
Hoće li z atraženi kredit biti dovoljan za dovršetak projekta te hoće li građanima zbog ovog kredita i dovršetka projekta stizati veći računi?
- Za potrebe gradnje samih uređaja, odnosno provedbe EU Projekta Poreč, cijena vodne usluge neće se mijenjati. Međutim, po pitanju operativnih troškova rada budućih postrojenja bit ćemo prinuđeni prilagoditi naknadu kako bi sustav bio održiv. Najveće stavke operativnih troškova bit će utrošak električne energije, potrebne kemikalije za ispravan rad, a uz navedeno, i radna snaga neophodna za vođenje i održavanje postrojenja.
Naime, cost benefit analizom u okviru studije izvodljivosti, odnosno samom aplikacijom za dodjelu europskih sredstava, predviđeno je povećanje cijene nakon dovršetka gradnje, odnosno nakon preuzimanja samih pročistača otpadnih voda od strane Odvodnje Poreč i njihovog puštanja u rad. Početkom sljedeće godine prvi pročistač, onaj na Lanterni, bit će pušten u probni rad te će narednih godinu dana izvođač pokrivati operativne troškove rada uređaja. U međuvremenu, Odvodnja Poreč bit će posvećena stvaranju tima i educiranju kadrova za vođenje novih šest postrojenja na pet lokacija, uz tekuće poslove na kanalizacijskom sustavu od približno 320 kilometara duljine te će lokalnim samoupravama predložiti i potrebna financijska sredstva za održavanje i ispravan rad pogona.
U ovom trenutku teško je precizno odrediti o kojim se iznosima radi, ali smatramo da će iznosi biti manji negoli su bili predviđeni spomenutim studijama. Svakako ćemo, kao vodni isporučitelj, voditi računa o racionalnom utrošku sredstava, a samim time i o optimalnoj cijeni koju će građani u budućnosti plaćati za sakupljanje i pročišćavanje otpadnih voda.
Je li nako n rasprave o zaduženju na sjednici Gradskog vijeća netko od porečkih vijećnika prihvatio poziv i došao u Odvodnju kako bi se informirao o detaljima projekta i financijske korekcij e ?
- U posljednje vrijeme nije bilo upita od strane vijećnika Grada Poreča o EU projektu. Početkom veljače 2020. godine Odvodnja Poreč je za sve članove Gradskog vijeća organizirala zajednički obilazak gradilišta UPOV-a Poreč sjever i Poreč jug, a početkom studenog vijećnici Općine Vrsar obišli su gradilište UPOV-a Vrsar, gdje su se na licu mjesta mogli informirati o napretku radova te saznati podatke o tehnologiji i načinu funkcioniranja i vođenja uređaja. Također, dogovoren je s načelnicima općina Tar-Vabriga i Funtana posjet gradilištima čim epidemiološka situacija bude povoljnija.
Napominjemo da se članovi Skupštine društva, Nadzornog odbora i Stručnog povjerenstva za provedbu EU projekta redovito izvješćuju o napretku te da aktivno sudjeluju u realizaciji ovog iznimno značajnog projekta za područje Poreštine. Predstavnici Hrvatskih voda također su prisutni u realizaciji projekta putem imenovanih službenih osoba, ali i putem redovitih kontakata uprave Odvodnje Poreč s predstavnicima posredničkog tijela.
© 2003 - 2025 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti