Edi Štifanić odlukom van svake pameti gradskim novcem kupio kuću 'za socijalu'
Gradonačelnik grada Poreča Edi Štifanić
Netransparentnost, samovolja te loše vođenje gradskih financija i projekata samo su kap u moru nevolja koje je gradska uprava na leđa natovarila sadašnjoj i brojnim budućim generacijama Porečanki i Porečana. Najnovije informacije (službene mjesecima ne možemo dobiti) govore o čak sedamdeset milijuna kuna zaduženja, dok se iz prihoda ne uspijevaju pokriti čak ni kredit za sportsku dvoranu na Žatiki ni plaće zaposlenika Grada, pa otud i nova ideja o kratkoročnom zaduženju o kojoj smo nedavno slušali.
Usprkos tome što je gradska blagajna u debelom "crvenom", gradonačelnik Edi Štifanić se krajem prošle godine samoinicijativno, mimo liste prioriteta i savjeta struke, bacio u rješavanje jednog socijalnog slučaja te tako nenamjenski (jer u Proračunu nismo pronašli odgovarajuću stavku) u kupovinu trošne kuće i parcele ulupao pola milijuna kuna javnog novca.
Tijekom višemjesečnog nastojanja nismo uspjeli dobiti zadovoljavajuće odgovore na sljedeća pitanja:
Je li Grad Poreč kupio, planira li kupiti ili je na bilo koji način povezan sa pregovorima o kupnji stambene kuće ili dijela kuće odnosno zemljišta u mjestu u blizini Poreča (naveli smo točne oznake katastarskih čestica)?
Ako je kuća kupljena, za koga je kupljena i po kojoj osnovi? Tko je o tome i kad odlučivao?
Tražili smo da nam gradske službe dostave listu prioriteta za dodjelu stanova iz socijalnog programa i odluku o uvrštenju obitelji - korisnika predmetne nekretnine na tu listu.
Tražili smo, dalje, pojašnjenje činjenice da Vesna Kordić kao pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu za cijelu priču nije nadležna, nakon što je to 23. studenog 2012. odgovorila vijećnici u gradskom vijeću Snježani Mekoti, a prije nekoliko dana u telefonskom razgovoru i vašem novinaru.
Je li točna informacija da je vlasnik nekretnine (građanin Srbije) sudski ishodovao deložaciju obitelji iz kuće u kojoj je godinama bespravno živjela?
Koji je službenik Centra za socijalnu skrb kontaktirao Grad i tražio rješavanje stambenog pitanja te obitelji, zašto upravo za tu obitelj i preko reda, kad bi trebala postojati lista prioriteta na kojoj se spomenuta obitelj, prema našim saznanjima, nikad nije nalazila?
Što je sa oko tri i pol milijuna "virtualnih" kuna za rješavanje stambenog pitanja, utrženih od prodaje gradskih stanova?
Odgovori na prva tri pitanja nespretan su pokušaj da se lošim PR-ovskim metodama sanira politička šteta koju si je Edi Štifanić učinio uoči današnjeg predstavljanja kandidature za još jedan gradonačelnički mandat ispred lokalnog IDS-a. Posebno je zanimljiva posljednja rečenica priopćenja kojeg smo primili iz Grada u kojoj se kaže, citiramo:
"Dakle, iz navedenog se može zaključiti da je i u ovom slučaju riječ o osjetljivosti Grada Poreča - Parenzo prema socijalno potrebitim građanima"
.
Kako neslužbeno doznajemo, a službeno je to potvrđeno i na tiskovnoj konferenciji o kojoj ćemo uskoro izvijestiti, stranačke su kolege Štifaniću nakon dva-tri mjeseca neodlučnosti na kraju ipak dale jednoglasnu podršku, čime su građanima Poreča poslali poruku kako želi da gradom u još jednom mandatu vlada najlošija ikad gradska administracija, koja je upropastila sve što je naslijedila od svojih prethodnika.
Jer, administracija koja u najgoroj besparici u modernoj povijesti Poreča pola milijuna kuna nenamjenski, bez ikakvog kriterija i rezona troši na najlošiji mogući način rješavanja socijalnih problema samo jedne obitelji mimo prioritetne liste, nikako nije ono što je za grad dobro. Osim što kupnja spomenute kuće očigledno nije planirana, 470 četvornih metara kuće i okućnice moglo se riješiti stambene probleme nekoliko obitelji.
Osim novinarima i građanima, gradonačelnik koji se misli boriti za još jedan mandat odgovore mora dati onima koji su bili na vrhu liste za dodjelu socijalnih stanova, a čiji problem nije riješen. Kako je vijećnica u Gradskom vijeću grada Poreča Snježana Mekota u svom komentaru na našoj Facebook stranici napisala,
u proračunu su naši novci i imamo pravo znati po kojem kriteriju se troše. Proračun ima 200 stranica, ali iz njega se ova stavka nije mogla otkriti. Tko zna koliko ih još ima? Nisu bitna imena, nego kriteriji i pravila!
Dodajmo ovome na kraju informaciju kako Centar za socijalnu skrb u Poreču uopće nema uvid u prioritetne liste za dodjelu stanova. I ne samo to, nego takva lista u ovom trenutku, kako neslužbeno doznajemo, u Poreču zapravo i ne postoji, kao što očigledno ne postoji ni suvisao plan saniranja oko 70 milijuna kuna "crvenog" u kojem se gradska blagajna nalazi. Znamo li da to debelo premašuje zakonski dopuštenih 20% zaduženja, ne ostaje nam drugo nego da se upitamo gdje je revizija i kome je u državnoj upravi u interesu da Gradu Poreču dozvoli srljanje u neminovni bankrot.