Boškarina upregnuti u turistička kola
Boškarin u etno-parku na Brijunima
[slika1d]VIŠNJAN - Savez uzgajivača istarskog goveda (SUIG) lani je prihodovao 460 tisuća kuna, uglavnom iz županijske kase, namijenjenih za poticaje uzgajivačima, iznio je predsjednik te udruge Aldo Štifanić na godišnjoj skupštini u Višnjanu. Osim njegova izvještaja o financijama i lanjskom radu udruge, koja okuplja 127 uzgajivača iz čitave Istre i s otoka Krka, usvojeni su financijski plan za ovu godinu te izvješća tajnika Alfreda Jedrejčića i voditeljice uzgojnog programa Ivanke Bervida.
Negodovanje među pojedinim uzgajivačima izazvao je prijedlog Dina Debeljuha, jednog od gostiju skupa, da plan očuvanja autohtonog istarskog goveda ne treba temeljiti na njegovom korištenju u prehrani, što je dosad poticala Županija, već se, umjesto klanja plemenite pasmine, valja okrenuti eksploataciji mlijeka i gnojiva i korištenju boškarina u turističke svrhe. Debeljuh je obećao da će nastaviti raditi na takvom pristupu, no među skupštinarima se čulo da se na predložene načine teško može dovoljno zaraditi.
[slika2d]Uzgajivač Mario Gašparini iz Fapci kraj Višnjana otvoreno je pak podržao program popularizacije jela od istarskog goveda koji provodi županijska Agencija za ruralni razvoj Istre. On i Verđilio Breščić iz Cesari kraj Pazina tražili su izmjenu dnevnog reda, želeći da se o nezavidnom položaju uzgajivača istarskih volova ne raspravlja na kraju, već na početku sastanka, no prijedlog nije stavljen na glasanje.
Jednoglasno je potvrđeno sudjelovanje članova SUIG-a na nekoliko sajmova i izložbi autohtonih pasmina u zemlji i inozemstvu. Tijekom višnjanske Mandalenjine predstavit će svoja najljepša grla, a na Jakovlji u Kanfanaru po običaju demonstrirati oranje pomoću istarskog vola. Gašparini je usto negodovao zbog nedolaska službenih predstavnika Općine Kanfanar.
U raspravi o budućnosti istarskog vola Gašparini i Anton Maras iz Marasi kraj Vrsara ukazivali su na to da se njegov uzgoj ne samo ne isplati, već vlasnicima donosi gubitke.
- Da bi bio čist, na vola godišnje treba potrošiti i do deset tisuća kuna, a kad ga nakon deset godina prodajete, cijena mu je najviše 15 tisuća kuna, iznio je Gašparini i zatražio hitan sastanak uzgajivača sa županom i odjelom za poljoprivredu ne bi li pronašli rješenje.
[slika3d]Lani je za poticaj prijavljeno 734 grla iz Istre i s otoka Krka.
- Populacija autohtonog istarskog goveda je stabilna, sve je veći interes za ekstenzivan uzgoj, u kojem se goveda drže slobodna, uz maksimalno korištenje pašnjaka i šuma, rekao je Goran Divjak iz pazinskog ureda Hrvatskog stočarskog centra.
Uzgojni program koji je prihvatilo ministarstvo, a izradili SUIG, Županija i Agronomski fakultet, Gracijano Prekalj je ocijenio značajnim pomakom u očuvanju pasmine. Riječ je o planu sparivanja ne bi li se u populaciji smanjio visok postotak križanja bliskih srodnika. Jela na bazi mesa istarskog goveda trenutno se nude u 20-ak objekata u Istri te nekoliko njih u Opatiji, Rijeci i Zagrebu. U tijeku je ishođenje lokacijske dozvole za buduću farmu na Gortanovom brijegu, tešku oko osam milijuna kuna, za koju je lani dovršen idejni projekt.
Rukovodstvo udruge je dobilo zeleno svjetlo da u povodu 20 godina rada organizira svečanu skupštinu. Za tu je svečanost, planiranu za 27. prosinca, u financijskom planu predviđeno 50 tisuća kuna, rekao je Štifanić.
Udruga je od ministarstva dobila 67 tisuća kuna za nabavu informatičke opreme, a u Višnjanu je za tisuću kuna mjesečno unajmila manji ured. Pri kraju je kompletna evidencija o broju grla autohtonog goveda u Istri, površini staja, pašnjaka, šuma te vrstama i starosti mehanizacije kojom uzgajivači raspolažu.
Više od 80 posto članova udruge uzgaja po jedno ili dva grla istarskog goveda, a samo manji broj njih ima ih nekoliko desetaka. Rekorder je jedan uzgajivač s Krka s više od 60 grla autohtonog istarskog goveda.
M. DODIĆ