Bespravnom gradnjom do devastacije okoliša i kulturne baštine u Istri

Istra
03.12.2004 00:00
D. Požarić
Radeći na projektu “Zelena agenda Rovinja” došli smo do zaključka da bespravna gradnja u Rovinju ozbiljno ugrožava njegovu prirodnu i kulturnu baštinu. Problem bespravne gradnje ne muči, naravno, samo grad Rovinj; radi se o pojavi koja ozbiljno ugrožava kako priobalje tako i untrašnjost cijele Istre.

Pokušavajući dati svoj doprinos zaustavljanju tog negativnog trenda, organizirali smo ovaj okrugli stol s namjerom da od svih nadležnih saznamo koji su ključni momenti koji do njega dovode i moguće aktivnosti na učinkovitijem suzbijanju divlje gradnje. Vjerujemo, također, da i informiranje i uključivanje javnosti ima svoju ulogu u rješavanju problema.

Za pitanja iz domene planiranja i gradnje odnosno divlje gradnje nadležno je više institucija; od lokalne i regionalne samouprave do državnih ustanova. Stoga smo na okrugli stol pozvali njihove predstavnike. Trosatna diskusija koja se razvila potvrdila je kompleksnost problema bespravne gradnje i pokazala da se protiv nje može uspješno boriti samo koordiniranim angažmanom svih sudionika u procesu.

Najvažnijim preporukama/zaključcima s okruglog stola držimo:
  • Za cijelu problematiku veoma je važna edukacija i senzibiliziranje javnosti. Edukacija se može provoditi različitim metodama; od organiziranja radionica, okruglih stolova, javnih tribina, tiskanja edukativnih materijala, suradnje s medijima. Na taj naèin bi se više informirala i involvira javnost, poboljšala komunikacija među nadležnim službama, povećala transparentnost rada inspekcija. Time bi se povećalo i povjerenje građana u nadležne institucije.
    Bilo bi dobro da se i Društvo arhitekata Istre ,DAI-SAI, (i/ili neka druga slična strukovna organizacija) uključi u raspravu o problemu, organizirajući okrugli stol ili slične aktivnosti, jer upravo neki njihovi članovi sudjeluju u bespravnoj gradnji.
  • Općine i gradovi moraju voditi računa o stanju u prostoru odnosno aktivno nadzirati bespravnu gradnju na svom području. Prepruka je da se izvještaji o stanju u prostoru i popis bespravno sagrađenih objekata dostavljaju građevinskoj inspekciji, zajedno sa svom popratnom dokumentacijom koja bi ubrzala inetrvenciju građevinske inspekcije.
  • Potrebno je stvoriti jedinstvenu elektroničku bazu podataka kako bi sve nadležne institucije mogle imate lako dostupne i točne podatke o stanju u prostoru.


  • Ostatal priopćenja za javnost moći ćete pročitati na stranicama udruge Zelena Istra na linku ispod ovog članka.
    © 2003 - 2024 Parentium Media - Hosted by Plus.hr
    Ova stranica koristi kolačiće radi pružanja boljeg korisničkog iskustva. Izjava o privatnosti